Wydarzenia w Zespole Szkół w Klukach
w roku szkolnym 2013/14 r.
Taneczne pożegnanie
Dnia 24 czerwca 2014r. odbyła się dyskoteka dla uczniów klasy 6. Przybyli na nią zaproszeni nauczyciele, pan dyrektor i pani wicedyrektor, uczniowie klasy 5 wraz z wychowawczynią oraz rodzice absolwentów. Przy świetnej muzyce i pysznym poczęstunku wszyscy bawili się znakomicie. Była pizza, lody, ciasto, owoce, słodycze i napoje. DJ Kacper zadbał o sprzęt muzyczny i odpowiedni dobór utworów. Natomiast rodzice i nauczyciele czuwali, aby wszyscy zgodnie, wesoło i bezpiecznie się bawili i aby nikomu niczego nie brakowało. Po szalonej zabawie, zmęczeni ale szczęśliwi, wrócili do domów. Szkoda, że taka świetna impreza tak szybko się skończyła. Za dwa dni oficjalne zakończenie roku, rozdanie nagród, pożegnanie młodszych kolegów. Przede wszystkim ostatnie chwile z wychowawczynią – panią Zofią Szałańską.
Prezentacje Gimnazjalnych Projektów edukacyjnych realizowanych przez uczniów drugich klas
W roku szkolnym 2013/2014 gimnazjaliści stanęli przez nowym wyzwaniem.
Na mocy Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 sierpnia 2010 r. – zmieniającego rozporządzenie z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U.nr 156, poz. 1046) – uczniowie klas gimnazjalnych, w których obowiązuje nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego, mają obowiązek udziału w realizacji projektu gimnazjalnego, który został zdefiniowany jako zespołowe, planowe działanie uczniów, mające na celu rozwiązanie konkretnego problemu, z zastosowaniem różnorodnych metod.
Wychowawcy klas II gimnazjum do 30 listopada 2014 r. poinformowali uczniów i rodziców o warunkach realizacji projektu edukacyjnego na godzinach wychowawczych i zebraniu z rodzicami.
Każda grupa zakończyła swoją pracę publiczną prezentacją w dniu 28 maja 2014 roku. Wszystkie projekty oceniane były przez jury w składzie: dyrektor Marek Gromadzik, Wioletta Kęsa oraz Eliza Adamczyk. Uczniowie klas drugich podzieleni na dwanaście grup przedstawiali od 12.30 do 14.25 efekty swojej kilkumiesięcznej pracy zespołowej.
I Grupa
Temat: Tworzenie i łamanie szyfrów
Mateusz Spaleniak
Wiktor Koperek
II Grupa
Temat: Z czego słynie Francja?
Izabela Wata
Kamila Perka
Piotr Dyła
Karol Stelmaszczyk
III Grupa
Temat: Green Island
Mateusz Kiejnig
Aleksandra Kobiec
Agnieszka Nowacka
IV Grupa
Temat: Polska lat osiemdziesiątych
Karolina Wiktorowska
Patrycja Jakubczyk
V Grupa
Temat: Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?
Katarzyna Marynowska
Mateusz Szczepanik
Klaudia Dębska
VI Grupa
Temat: Łódź znana i nieznana
Katarzyna Kilańczyk
Marta Załęczna
Maja Paluszkiewicz
Karolina Wiśniewska
Natalia Grabska
VII Grupa
Temat: Witamy w Grenlandii
Dawid Szubert
Dawid Pisarek
Paweł Nagoda
VIII Grupa
Temat: Bawaria- najpiękniejszy Land Niemiec
Michał Golinowski
Adrian Swędrak
Wiktor Włodarczyk
IX Grupa 9
Temat: Działanie silnika Stirlinga
Kamil Chłopik,
Dawid Kęsy
X Grupa
Temat: Przygoda z rowerem
Piotr Frank
XI Grupa
Temat: Obsługa programu Camtasia studio 8
Jakub Kapica,
Kamil Chujka
XII Grupa
Temat: Jak powstaje prąd?
Patrycja Chudzik,
Marta Ławska,
Paulina Mielczarek
Pokaz pozostałych projektów miał miejsce podczas Dnia Otwartego zorganizowanego w naszej szkole.
Wyniki konkursu ,,Zimowa pomoc dla zwierząt”
W dniu 17 czerwca 2014 roku odbyło się podsumowanie XVI edycji konkursu „Zimowa pomoc dla zwierząt” organizowanego przez Nadleśnictwo Bełchatów oraz Ligę Ochrony Przyrody oddział Bełchatów. Uroczystość miała miejsce w Izbie Edukacji Ekologicznej w Szkółce Leśnej Borowiny.
Konkurs był przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Składał się z dwóch części: - indywidualny konkurs plastyczny;
- drużynowa akcja dokarmiania zwierzyny udokumentowana raportem sporządzonym przez każdą z uczestniczących w konkursie szkół oraz prezentacją o tematyce związanej z zimową pomocą dla zwierząt.
Celem konkursu było zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat świata przyrody, jego zagrożeń i pomocy ze strony ludzi. Do indywidualnego konkursu plastycznego przystąpili uczniowie klas 1-3. Panie: M. Rupieta , J. Kierasińska i Agnieszka Frank zajęły się wytypowaniem najlepszych prac na etapie szkolnym. Spośród czterech prac wysłanych na ten konkurs , trzy zostały nagrodzone. Pierwsze miejsce zdobyła Amelia Płóciennik z klasy 1, drugie miejsce zajęła Rozalia Chudzik z klasy 2, a trzecie Julia Irzykowska - klasa 1. Dziewczynki otrzymały przepiękne nagrody książkowe i rzeczowe. Wraz ze swoimi rodzicami i p. N. Wróblewską uczestniczyły w ognisku, kończącym tę świetną imprezę.
Wycieczka do Oświęcimia i Krakowa
Dnia 3 czerwca 2014 roku 49 uczniów z klas I-III Gimnazjum pod opieką Pani Wioletty Kęsej, Pani Eweliny Watały oraz Pana Przemysława Raszewskiego uczestniczyło w szkolnej wycieczce do Oświęcimia i Krakowa. Głównym celem wycieczki było zwiedzenie historycznego centrum Krakowa oraz byłego obozu koncentracyjnego i obozu zagłady Auschwitz – Birkenau.
Pierwsze kroki uczniowie skierowali do Skarbca Koronnego mieszczącego się na Zamku Królewskim, gdzie mogli m.in. zobaczyć najstarsze i jedyne zachowane insygnium koronacyjne dynastii Piastów- miecz pochodzący prawdopodobnie z pierwszej połowy XIII wieku, zwany Szczerbcem, używany od czasów Władysława Łokietka jako miecz koronacyjny, miecz Zygmunta Starego z pierwszej połowy XVI w. służący do pasowania rycerzy, chorągiew Zygmunta Augusta (1553 r.), miecz Stefana Batorego (dar papieża Grzegorza XIII), buzdygan królewski z drugiej połowy XVI wieku oraz klejnoty i precjoza. Natomiast w pomieszczeniach Zbrojowni można było podziwiać jeden z najpoważniejszych zbiorów militariów w Polsce obejmujący zbroje husarskie i karacenowe, kolekcję tarcz, hełmów, liczne przykłady broni drzewcowej i palnej.
Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Muzeum Auschwitz-Birkenau- miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych narodowościach. Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od wystawy stałej oraz obiektów na terenie obozu macierzystego Auschwitz I (był to głównie obóz pracy przymusowej, pełniący również funkcję centrum zarządzającego dla całego kompleksu ), następnie zobaczyli najważniejsze obiekty poobozowe w obozie Auschwitz II- Birkenau: baraki więźniarskie, rampę wyładowczą, ruiny komór gazowych i krematoriów.
Po godzinie dwudziestej drugiej uczniowie wrócili do domów.
Czy sztuki kulinarnej mogą uczyć się kilkulatki ? Pytanie to zadaliśmy w październiku w czerwcu z pewnością odpowiadamy , że tak .Przedszkolaki są po cyklu zajęć kulinarnych , które odbywały się co miesiąc w roku szkolnym2013/2014 w grupie 0 pod okiem wychowawczyni Ewy Węglewskiej i pana Marcina Pawlaka, nauczyciela przedmiotów gastronomicznych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Bełchatowie sztuka kulinarna została przez najmłodszych opanowana i nie ma przed nimi tajemnic gotowanie, pieczenie, koktajle owocowe to wielka frajda dla dzieci. Dzieci radziły sobie doskonale, korzystając z pomocy uczniów z klasy gastronomicznej bełchatowskiego Technikum. Były to zajęcia z cyklu ,, Gotowanie przedszkolaka ” w ramach współpracy obu placówek. Z efektów wspólnego gotowania zadowolone były dzieci, pomagająca im młodzież i nauczyciele. Zadowolone i uśmiechnięte buzie zarówno maluchów jak i ich starszych kolegów świadczą o tym, że współpraca obu placówek przyniosła zamierzony efekt. DZIĘKUJEMY
Wycieczka turystyczno – krajoznawcza do Krakowa
Dnia 10 czerwca 2014r. uczniowie klas 1-3 wyruszyli na długo oczekiwaną wycieczkę do Krakowa. Po trwającej trzy godziny podróży dotarli na miejsce. Dawna stolica naszego kraju powitała ich bezchmurnym niebem i wysoką temperaturą. Najpierw uczniowie wdrapali się na wzgórze Wawel, gdzie zwiedzili Katedrę i mogli z bliska podziwiać potężny dzwon Zygmunt. Następnie krętymi schodami zeszli wprost do jamy, którą (jak głosi legenda) zamieszkiwał straszliwy smok. Z Wawelu udali się na krakowski Rynek Główny (największy rynek w Europie). Znajdują się tutaj najważniejsze zabytki miasta: Sukiennice, Ratusz, kościół Mariacki. Dzieci miały też okazję zobaczyć najstarszą polską uczelnię – Uniwersytet Jagielloński. W drodze powrotnej zatrzymały się we wsi Podzamcze, gdzie zwiedzały malownicze ruiny zamku Ogrodzieniec. Zmęczone, ale pełne wrażeń, z torbami wypełnionymi pamiątkami wróciły o godzinie 21.00 do Kluk. Panie: Magdalena Rupieta, Jolanta Kierasińska, Nina Wróblewska i Urszula Golinowska oddały dzieci całe, zdrowe i zadowolone oczekującym przed szkołą rodzicom.
„Sen o książkach” dla najmłodszych
„Ja uśmiechem swej okładki wciąż cię witam
i zapraszam,
byś otworzył mnie i czytał...”
Dnia 9 czerwca 2014 r. trzecioklasiści zaprezentowali swoim młodszym kolegom przedstawienie teatralne pt. „Sen o książkach”. Bajkowe postacie, w które się wcielili, próbowały uświadomić dzieciom zalety czytania oraz starały się rozbudzać szacunek do książki. Przyszli pierwszoklasiści dowiedzieli się, że czytanie rozwija język i słownictwo, uczy myślenia, doskonali umiejętność mówienia, rozwija wyobraźnię i pamięć oraz odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas. Plastuś, Pinokio, Słoń Trąbalski, Brzydkie Kaczątko - to tylko niektóre z postaci, jakie pojawiły się przed najmłodszą widownią. Dzieci z grupy rocznego przygotowania przedszkolnego dowiedziały się od nich, że książka często porusza nasze serca, a czytania nie można zastąpić grami komputerowymi. Przedstawienie zostało zaprezentowane w ramach zajęć otwartych dla dzieci, które w przyszłym roku szkolnym rozpoczną naukę w klasie pierwszej. Obejrzeli je również uczniowie klasy 1 i 2. Nad całością przedsięwzięcia czuwała wychowawczyni klasy trzeciej, p. Magdalena Rupieta. Działania wychowawczyni wsparli również rodzice, którzy przygotowali małym aktorom pomysłowe stroje.
My rodzinkę dobrą mamy, zawsze razem się trzymamy
Dnia 6.06 2014 w przedszkolu w Klukach w grupie 0 a i grupie młodszej został zorganizowany Festyn Rodzinny pod hasłem „My rodzinkę dobrą mamy, zawsze razem się trzymamy”. Podczas festynu dzieci wraz z rodzicami uczestniczyły w różnych konkursach i zabawach. Dopełnieniem zabawy był grill z kiełbaskami oraz słodki poczęstunek. Całej zabawie towarzyszyła oprawa muzyczna zasponsorowana przez jednego z rodziców. Wszystkim uczestnikom zabawy dopisywały dobre humory, Nie zawiodła też pogoda. Dziękujemy wszystkim rodzicom za pomoc i zaangażowanie w przygotowaniu zabawy.
W ramach promocji szkoły w środowisku w dniu 06 czerwca 2014 roku w godzinach 1000 – 1420 nauczyciele i uczniowie zorganizowali Dzień Otwarty. Ta impreza była adresowana przede wszystkim do pierwszoklasistów którzy w roku szkolnym 2014/2015 rozpoczną edukację w naszej szkole. Przybyli do nas uczniowie klas VI ze Szkoły Podstawowej w Parznie i Szkoły Podstawowej w Kaszewicach wraz z wychowawcami. Przyszli uczniowie klas pierwszych mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach otwartych z fizyki i chemii prowadzonych przez panią Ewelinę Watałę, na których uczniowie klas drugich gimnazjum prezentowali przygotowane przez siebie projekty edukacyjne. W holu szkoły odbył się także V Międzyszkolny Konkurs Profilaktyczny "W szkole czuję się bezpiecznie" przygotowany przez panie: Agnieszkę Frank i Wiolettę Kęsą. Wzięły w nim udział 3 – osobowe drużyny ze szkół podstawowych powiatu bełchatowskiego: SP Domiechowice, SP Kaszewice, SP Łękińsko, SP Szczerców, SP Kleszczów, SP Chabielice, SP Parzno, SP Lubiec, SP Dobrzelów, SP Kluki. Wyniki tego konkursu przedstawiają się następująco:
1 miejsce – SP Cabielice
2 miejsce - SP Kaszewice
3 miejsce - SP Szczerców
4 miejsce - SP Domiechowice
5 miejsce –SP Łękińsko i SP Kleszczów
6 miejsce –SP Lubiec
7 miejsce –SP Parzno
8 miejsce –SP Dobrzelów i SP Kluki
Wszystkim uczestnikom gratulujemy. Dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy za rok!
Artystyczną oprawę imprezy ożywiły występy uczniów naszej szkoły : Weroniki Maziarz, Agnieszki Kaniewskiej , Anity Pisarek oraz zespół wokalno - taneczny, który wykonał utwór „My Słowianie”.
Podczas Dnia Otwartego nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu profilaktyczno –plastycznego dla klas I-VI szkoły podstawowej pt. „Jem zdrowo i kolorowo”, przygotowanego przez panią Magdalenę Rupietę.
Nagrody w obu konkursach ufundowała Gmina Kluki. Dziękujmy Wójtowi Gminy Kluki, Karolowi Sikorze.
Po uroczystym wręczeniu nagród przez Pana Wójta, wszyscy zaproszeni goście wzięli udział w słodkim poczęstunku i zakosztowali pysznej zupki przygotowanej przez nasze panie kucharki.
Zwieńczeniem dnia były zawody sportowe, które przygotowali uczniowie klas drugich gimnazjum pod kierunkiem pana Wiktora Wojewody, w ramach projektu edukacyjnego. Po zawodach, pan Dyrektor Marek Gromadzik wręczył puchary najlepszym sportowcom.
06 czerwca 2014 r. podczas Dnia Otwartego w Zespole Szkół w Klukach zostały ogłoszone wyniki szkolnego konkursu profilaktyczno-plastycznego dla uczniów klas 1-6: „Jem zdrowo i kolorowo”. Warunkiem udziału w konkursie było opracowanie tygodniowego jadłospisu uwzględniającego pięć wartościowych, urozmaiconych posiłków. Każdy dzień tygodnia miał być dodatkowo wzbogacony o rysunek przedstawiający zdrową potrawę lub produkt spożywczy.
Celem konkursu było przede wszystkim kształtowanie u dzieci postaw prozdrowotnych i promowanie zdrowego stylu życia poprzez wdrażanie zasad prawidłowego żywienia. Konkurs miał również propagować urozmaiconą, bogatą w produkty zbożowe oraz warzywa i owoce codzienną dietę i uzmysłowić uczniom jej pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Udział w konkursie inspirował dzieci do aktywności twórczej oraz rozwijał ich kreatywność i zdolności plastyczne. Pomysłodawcą i koordynatorem konkursu była pani Magdalena Rupieta.
Do konkursu przystąpili uczniowie klasy I, III i VI Szkoły Podstawowej. Dnia 30 kwietnia 2014 r. Komisja konkursowa dokonała oceny złożonych prac, biorąc pod uwagę przede wszystkim kryteria zawarte w regulaminie, czyli:
• zgodność tematyki wykonanej pracy z hasłem przewodnim konkursu i regulaminem,
• wykazanie się znajomością zasad zdrowego i racjonalnego odżywiania,
• atrakcyjność plastyczną pracy,
• staranność i pomysłowość wykonania.
Komisja w składzie: p. Ewelina Watała (przewodnicząca), p. Jolanta Kierasińska, p. Katarzyna Głowacka i p. Magdalena Rupieta przyznała kolejne miejsca następującym uczniom:
(klasy 1-3)
I miejsce (ex aeguo): Marta Rogut (kl. 3) i Adam Michalak (kl. 1)
II miejsce: Amelia Filipek (kl. 1)
III miejsce: Amelia Płóciennik (kl. 1)
(klasy 4-6)
I miejsce: Natalia Łukasiewicz (kl. 6)
II miejsce: Jolanta Rutkowska (kl. 6)
III miejsce: nie przyznano.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, długopisy i piękne książki, a laureaci dodatkowo wspaniałe gry dydaktyczne.
W dniu 5 czerwca gupa rocznego przygotowania przedszkolnego O b udała się w podróż po krainie Solilandii i odkrywanie baśniowych tajemnic wielickich podziemi była to świetna zabawa dla dzieci i rodziców. Podczas podróży po solnych podziemiach odkrywcy spotkali tajemniczego Skarbnika, rozwiązali rozmaite quizy i zagadki, pobawili się w towarzystwie skrzata – Soliludka. Wędrówka odbywała się na szlaku Trasy turystycznej – Wielickiej Kopali . W programie również znalazło się chwila na czytanie fragmentów książki „Solilandia – pamiętnik wielickiego skrzata” pod patronatem fundacji ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom”. Na zakończenie mali odkrywcy uroczyście otrzymali Dyplomy Znawcy i Przyjaciela Solilandii.
Ewa Węglewska
Lekcja multimedialna
Dnia 02 czerwca 2014 roku uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w multimedialnej lekcji filmowej „Pani Muzyka i Pan Dźwięk zapraszają do kina”. Lekcja została zorganizowana w nowoczesnej sali teatralno-widowiskowej nowego budynku Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie (PGE Giganty Mocy). W trakcie multimedialnych prezentacji przeplatanych wykładami prowadzącego uczniowie poznawali historię dźwięku i muzyki oraz zagadnienia związane z różnymi rodzajami dźwięku w kinie (jak nagrywa się mowę podczas produkcji filmu, co to jest piosenka przewodnia i finałowa, jak muzyka opisuje, zapowiada i potęguje emocje, które niesie ze sobą dana scena). Dzieci, zachęcane do aktywnego uczestnictwa w lekcji, z wielką ochotą odpowiadały na pytania i rozwiązywały różnorodne zagadki dźwiękowe przygotowane przez prowadzącego. Na zakończenie spotkania uczniowie zostali zaproszeni na projekcję zabawnego (chociaż momentami trzymającego w napięciu) filmu animowanego pt. „Przygoda w Paryżu”.
„Lekarstwem na smutek jest ruch.
Receptą na siłę – działanie.”
(E.H. Hubbard)
Dnia 28 maja 2014 roku już po raz czwarty na terenie naszej placówki odbyła się impreza środowiskowa, której celem było przede wszystkim propagowanie idei integracji środowiska lokalnego ze szkołą oraz zachęcanie rodziców uczniów klas 1- 3 do aktywnego spędzania czasu wolnego ze swoimi dziećmi.
Podobnie jak w poprzednich latach wszyscy uczestnicy zabawy (mamy, tatusiowie, dzieci) spotkali się w godzinach popołudniowych na szkolnym boisku, gdzie panie Nina Wróblewska, Jolanta Kierasińska i Magdalena Rupieta przygotowały wiele ciekawych konkurencji sportowych. Po krótkiej rozgrzewce przeprowadzonej przez panią Kierasińską dzieci i dorośli rozpoczęli rywalizację, która dostarczyła im wiele zabawy, radości, uśmiechu i odprężenia. Wśród konkurencji znalazły się między innymi: wyścig „gąsienic”, bieg sztafetowy z jajkiem na łyżce, wyścig „taczek”, berek „ogonek”… Jak zwykle najwięcej uciechy sprawiło uczestnikom przeciąganie liny, które zakończyło to rodzinne współzawodnictwo.
Po sportowych zmaganiach wszyscy udali się do szkolnej stołówki. Tam, na przygotowanych przez wychowawczynie stołach, czekały już napoje, słodycze i pyszne ciasta upieczone przez mamusie.
Wszystkim małym i dużym sportowcom dziękujemy za udział w zabawie i gratulujemy kondycji oraz sprawności fizycznej.
Gminny Konkurs Poezji Angielskiej
Dnia 19 maja 2014 roku w naszej szkole odbył się konkurs poezji angielskiej dla klas IV-VI. Spotkanie miało na celu przede wszystkim przełamywanie barier językowych oraz kształtowanie wrażliwości na poezję.
Uczniowie ze szkół w Parznie, w Kaszewicach i w Klukach zaprezentowali nam utwory
w j. angielskim. Każdy uczestnik wyrecytował tylko jeden wiersz. Występy oceniało profesjonalne Jury, w którego skład weszły anglistki szkół biorących udział w konkursie.
Oceniano: dobór wiersza do możliwości wykonawczych uczestnika, wymowę, interpretację utworu, dykcję i emisję głosu oraz ogólny wyraz artystyczny.
Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się wspaniale w wybranych przez siebie wierszach,
a oczekiwanie na występ umiliły recytacją znanych dzieł w języku angielskim nasze gimnazjalistki. Wybór zwycięzców był trudny. Po burzliwych naradach Jury ogłosiło werdykt:
I miejsce przypadło Adrianowi Cisowskiemu (SP w Parznie),
II miejsce zajęła Natalia Łukasiewicz (SP w Klukach),
III miejsce zdobyła Weronika Szkudlarek (SP w Klukach).
Przyznano także dwa wyróżnienia.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a laureaci również nagrody książkowe.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy powodzenia za rok.
Op. Barbara Żyżelewicz kl. IIIa
Wizyta uczniów II „a” w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Bełchatowie
20 marca uczniowie klasy II „a” Gimnazjum im. Wandy Malczewskiej w Klukach wraz z wychowawczynią wybrali się do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Bełchatowie. Wizyta była ukoronowaniem akcji prowadzonej pod hasłem „Pomóżmy zwierzakom” zorganizowanej w formie międzyklasowego konkursu na największą ilość zgromadzonych pieniędzy i darów dla bezdomnych psów i kotów. Szkolną delegację powitał kierownik schroniska Pan Mariusz Półbrat, który opowiedział m.in. o funkcjonowaniu instytucji, zasadach tam panujących, wytycznych dotyczących oddania zwierzęcia pod opiekę schroniska jak i jego adopcji oraz o tym, jakie są psie zwyczaje. Młodzież przekazała zgromadzone dary ( 131 kg karmy dla psów i kotów, zabawki, miski ) a następnie zwiedziła kociarnie, przyjrzała się psim wybiegom (schronisko zamieszkuje obecnie około 170 psów i kilka kotów ) oraz zapoznała się ze specyfiką pracy z pokrzywdzonymi zwierzętami.
19 marca 2014 roku w naszej szkole odbyła się szósta edycja konkursu polonistycznego
Gry z językiem polskim . Do tych zmagań przystąpiło sześć zespołów z klas V- VI reprezentujących szkoły podstawowe z powiatu bełchatowskiego. W ciągu 90 minut uczestnicy rozwiązywali 11 zadań, sprawdzające ich wiedzę z zakresu: ortografii, frazeologii, gramatyki, czytania ze zrozumieniem słowotwórstwa oraz logicznego myślenia.
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury.
1. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół w Klukach - Szkoła Podstawowa w Klukach.
2. Patronat honorowy konkursu objął Starosta Bełchatowski – Szczepan Chrzęst.
3. Komitet organizacyjno- merytoryczny stanowili:
Nauczyciel bibliotekarz- pani Katarzyna Głowacka;
Nauczyciel języka polskiego- pani Zofia Szałańska;
Dyrektor Zespołu Szkół w Klukach - pan Marek Gromadzik.
CELE KONKURSU
Inspirowanie do pogłębiania wiedzy polonistycznej;
Rozbudzanie ciekawości intelektualnej, samodzielności, ekspresji literackiej;
Rozbudzanie zainteresowań, możliwości, potrzeb oraz językowych i czytelniczych umiejętności uczniów w zakresie edukacji polonistycznej;
Poszukiwanie, porządkowanie i wykorzystywanie informacji z różnych źródeł;
Wyrabianie nawyku samokształcenia;
Odkrywanie talentów polonistycznych wśród młodzieży szkół podstawowych;
Potwierdzenie posiadanej wiedzy dzięki uczestnictwu w konkursie;
Podniesienie poziomu przygotowania uczniów do kontynuacji nauki w klasach wyższych i gimnazjum.
NAGRODY:
I miejsce zdobył zespół z SP w Drużbicach
II miejsce zdobył zespół z SP w Parznie
Na III miejscu uplasowała się drużyna z SP w Domiechowicach
Młodzież z SP w Klukach( Partycja Dobrowolska,ucz. kl.V, Natalia Łukasiewicz, ucz. kl. VI, Wiktor Peczka, ucz. kl. VI) wraz z SP z Kaszewic zakwalifikowali się na IV miejscu.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania sponsorom nagród, p.Staroście Bełchatowskiemu Szczepanowi Chrzęstowi oraz Radzie Rodziców przy Zespole Szkół w Klukach, którzy wspierają rozwój ucznia i umożliwiają odkrywanie talentów polonistycznych.
Dzięki hojności naszych sponsorów, zwycięskie drużyny otrzymały wspaniałe nagrody, a pozostali uczestnicy dyplomy pamiątkowe.
Jak co roku 21 marca uroczyście pożegnaliśmy zimę. Uczniowie klas młodszych i szóstoklasiści z własnoręcznie wykonanymi marzannami przemaszerowali uliczkami Kluk. Pogoda sprzyjała, bo było ciepło i radośnie świeciło słoneczko. Tylko wiatr rozwiewał włosy marzannom. Na koniec spaliliśmy szmaciane panny pod szkołą, wierząc, że zima odejdzie do morza…
W dniu 18 kwietnia 2014 roku w ZS w Klukach odbyły się warsztaty artystyczne: SZTUKA LUDOWA – WIELKANOC.
W związku z tym wydarzeniem szkołę odwiedziły twórczynie ludowe z Bielawic koło Opoczna. Opowiadały one o polskich zwyczajach związanych ze Świętami Wielkanocnymi oraz wykonywały tradycyjne opoczyńskie pisanki i palmy Wielkanocne. Wszystkie dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w warsztatach. Powstało mnóstwo przepięknych pisanek oraz kwiatów z bibuły.
Przy okazji tego spotkania, dzieci miały również okazję przyjrzeć się tradycyjnym opoczyńskim strojom ludowym, które prezentowały zaproszone Panie oraz kilkoro dzieci ze szkoły.
Warsztaty zorganizowała oraz poprowadziła nauczycielka plastyki Urszula Barasińska.
Dnia 7 marca 2014 roku w przeddzień Dnia Kobiet chłopcy z pomocą pani Eweliny Watały, pani Anny Krajdy i pani Anny Gabrysiak zorganizowali uroczystość z tej okazji.
Na początku spotkania usłyszeliśmy życzenia od najmłodszych uczniów, którzy ubrani byli bardzo szykownie – jak przystało na prawdziwych gentlemanów. Następnie Maciej Komor, Michał Kałka i Karol Naturalny odegrali bardzo zabawny kabaret, przy którym wszyscy chętnie się śmiali. Podczas uroczystość Mateusz Kiejnig wręczył kwiaty pani wicedyrektor. W trakcie apelu nie zabrakło również muzyki. Usłyszeliśmy m.in. bardzo popularną piosenkę ,,My Słowianie”.
Akademię zakończyła piosenka ,,Brunetki, blondynki” w wykonaniu światowej sławy Jana Kiepury oraz życzenia z ust pana dyrektora Marka Gromadzika. W imieniu wszystkich dziewczyn dziękujemy za trud włożony w przygotowanie apelu.
Dnia 25 lutego odbył się w klasie 3 SP Konkurs Pięknego Czytania. Przystąpili do niego wszyscy obecni na zajęciach trzecioklasiści. Konkurs rozpoczął się o godzinie ósmej i trwał trzy godziny.
Drogą losowania uczniowie zostali podzieleni na sześć grup. Każda grupa zajęła swoje stanowisko w sali lekcyjnej, a następnie kolejni uczniowie czytali wylosowane teksty. Pozostali członkowie grupy oceniali tempo, poprawność i wyrazistość czytania. Przyznane czytającemu punkty były notowane w tabelach przygotowanych przez wychowawcę klasy. Do kolejnego etapu zakwalifikowało się sześć osób – po jednej najlepiej czytającej z każdej grupy.
W drugim etapie uczniowie na forum całej klasy czytali wylosowane teksty, a ich umiejętności były oceniane przez pozostałych słuchaczy. Po podsumowaniu punktów zostali wyłonieni zwycięzcy.
I miejsce zajęła Marta Rogut zdobywając 112 punktów (na 117 możliwych do zdobycia),
II miejsce zajęła Marta Raszewska (109 pkt.), a III miejsce Klaudia Chłopik (106 pkt.).
Na kolejnych miejscach znaleźli się: Paulina Rogalewicz, Zuzanna Mielczarek i Kacper Kędzierski.
Wszyscy laureaci zostali nagrodzeni dyplomami oraz książkami i czasopismami ufundowanymi przez organizatorkę konkursu panią Magdalenę Rupietę.
Ochrona przyrody
Konkurs plastyczny „Ochrona przyrody” – etap szkolny
W ostatnim tygodniu lutego 2014 roku w Zespole Szkół w Klukach został rozstrzygnięty konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży pod hasłem: „Ochrona przyrody”. Do pierwszego etapu zostały zgłoszone prace uczniów klas 1-3 Szkoły Podstawowej. Komisja konkursowa w składzie: p. Agnieszka Frank (wicedyrektor), p. Magdalena Rupieta i p. Jolanta Kierasińska wybrała cztery oryginalne prace plastyczne, które wezmą udział w konkursie organizowanym przez Nadleśnictwo Bełchatów i Ligę Ochrony Przyrody (etap powiatowy).
Do kolejnego etapu zakwalifikowały się prace:
Julii Irzykowskiej (ucz. kl. 1),
Amelii Płóciennik (ucz. kl. 1),
Rozalii Chudzik (ucz. kl. 2),
Kacpra Kędzierskiego (ucz. kl. 3).
Wszystkim małym artystom życzymy powodzenia w dalszej rywalizacji!
Karnawał to fantastyczny czas nie tylko dla dorosłych ale i dla dzieci. Dla nich bal karnawałowy to dzień niezwykły, na który czekają z niecierpliwością. 24 stycznia 2014 roku przedszkolaki bawiły się na balu wspólnie z wychowawcami i rodzicami. Tego dnia na parkiecie pojawiły się różne bajkowe postacie, m.in. rycerze, księżniczki, wróżki, tygryski, pszczółki. Wszyscy bawili się wspaniale wśród kolorowej dekoracji przy wesołej muzyce. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Panowała radosna atmosfera, a na twarzach małych tancerzy i tancerek malował się uśmiech. Szkoda, że następny taki bal dopiero za rok!
Przedstawienie teatralne pt.: „Jaś i Małgosia”
18 lutego uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Klukach obejrzeli przedstawienie teatralne pt.: „Jaś i Małgosia” przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Przedstawienie zostało zaprezentowane na scenie sali kinowej Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem śledzili losy rodzeństwa, które zła macocha wyprowadziła do lasu na pewną śmierć. Dzięki wzajemnemu wsparciu i miłości dzieciom udało się uwolnić z rąk okrutnej czarownicy i szczęśliwie wrócić do domu. Ta znana i lubiana bajka braci Grimm została opowiedziana w sposób barwny i ciekawy. Wszyscy dobrze bawili się przy pełnych humoru scenach. Widzów zachwyciła również pomysłowa scenografia, muzyka i kostiumy aktorów. Profesjonalnie zagrane role oraz efekty specjalne nie pozwoliły nikomu się nudzić. Trwający ponad godzinę spektakl był również dobrą lekcją wychowawczą. Dzieci dowiedziały się, że łakomstwo, oddalanie się od domu i kontakty z nieznajomymi mogą się źle skończyć.
Wesoło i bezpiecznie podczas ferii
W dniach 27.01. – 31.01.2014 roku w Zespole Szkół w Klukach zorganizowane zostały dla dzieci ferie zimowe pod hasłem Wesoło i bezpiecznie podczas ferii. Prowadzone były przez panią Agnieszkę Frank – pedagoga szkolnego. Celem zajęć było kształtowanie postaw prozdrowotnych, uczenie sposobów radzenia sobie w sytuacjach trudnych i kryzysowych, wreszcie pokazanie im ciekawych form spędzania czasu wolnego. Atrakcją i urozmaiceniem pobytu w czasie ferii był wyjazd na lodowisko. Dzieci miały zapewniony codziennie poczęstunek.
17 stycznia 2014 r. w Zespole Szkól w Klukach odbyło się „Przedszkolne Gotowanie”. Spotkali się uczniowie rocznego przygotowania przedszkolnego i uczennice Technikum Gastronomicznego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnego nr 4 w Bełchatowie, aby wspólnie upiec gofry, i wykona sałatkę owocową. Zajęcia odbywają się w ramach współpracy naszych placówek. Nad całością czuwali : nauczyciel przedmiotów gastronomicznych p.M. Pawlak i wychowawca grupy przedszkolnej.
W dniu 16 stycznia 2014 toku w przedszkolu w Klukach odbyła się uroczystość z okazji dnia Babci i Dziadka. Przedszkolaki przedstawiły krótki program artystyczny – recytowały wiersze i śpiewały piosenki dla swoich licznie przybyłych dziadków. Babcie i dziadkowie z wielkim zainteresowaniem, ale i wzruszeniem oglądały występy swoich wnuków. Po części artystycznej dzieci rozdały upominki swoim dziadkom i złożyły życzenia, a następnie dzieci zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Uroczystości towarzyszyła miła i serdeczna atmosfera.
Gdy nadszedł wreszcie długo oczekiwany przez uczniów klas 1-3 dzień balu karnawałowego, na korytarzach naszej szkoły zrobiło się radośnie i kolorowo.
Pięknie zrelacjonowała to wydarzenie w swoim sprawozdaniu uczennica klasy III Aleksandra Żyżelewicz.
„W czwartek 16 stycznia 2014r. o godzinie 10.30 rozpoczął się bal karnawałowy dla klas 1-3 naszej szkoły. Zabawa odbyła się w sali lekcyjnej klasy drugiej.
Tego dnia każdy uczeń miał na sobie niezwykłe przebranie. Przy wesołej muzyce bawiły się dzieci przebrane za: anioły, czarownice, wróżki, rycerzy, Japonki… Wszyscy tańczyli, śmiali się i podziwiali swoje stroje. Każdy, kto chciał chwilę odpocząć, mógł przejść do sąsiedniej klasy, gdzie był przygotowany słodki poczęstunek.
Na zakończenie zabawy odbył się konkurs na najbardziej oryginalny strój. W każdej klasie 1-3 przyznano trzy zwycięskie miejsca. W klasie trzeciej pierwsze miejsce zajęła Klaudia Chłopik w stroju Hawajki, drugie miejsce przypadło Marcie Rogut przebranej za anioła, zaś trzecie zajęłam ja w stroju Japonki.
Zabawa karnawałowa była wspaniała, panowała przyjemna atmosfera. Piękne dekoracje wprowadzały miły nastrój. Bardzo podobał mi się ten bal i czekam na następny za rok.”
Należy dodać, że w pozostałych klasach również przyznano nagrody:
• klasa pierwsza
I miejsce – Alicja Matyśkiewicz,
II miejsce – Maja Wojciechowska,
III miejsce – Adrian Wlazło
• klasa druga
I miejsce – Rozalia Chudzik,
II miejsce – Aleksandra Rezler,
III miejsce – Michalina Dymińska.
Wszyscy nagrodzeni otrzymali pyszne cukierki oraz przygotowane przez panie wychowawczynie dyplomy.
Nad całością ulubionej przez najmłodsze dzieci imprezy czuwały jej organizatorki: p. Magdalena Rupieta, p. Jolanta Kierasińska i p. Nina Wróblewska.
Tradycyjna Wigilia gromadząca w murach naszego Zespołu Szkół uczniów, rodziców i wszystkich pracowników szkoły wraz z zaproszonymi gośćmi odbyła się 17 grudnia br. Poprzedziły ją bardzo staranne przygotowania.
Na odbywających się przez kilka tygodni popołudniowych warsztatach plastycznych chętni uczniowie przy wsparciu pań : Anny Gabrysiak, Anny Krajdy i Eweliny Watały wyczarowali z papieru, tkanin, a nawet łupin orzechów niezwykle pomysłową i bogatą świąteczną dekorację. W przeddzień spotkania natomiast pracownicy obsługi szkoły wraz z nauczycielami i Radą Rodziców zajęli się przygotowaniem tradycyjnego świątecznego poczęstunku, a więc pierogów, barszczu, śledzi, sałatek i innych wigilijnych smakołyków. W tym dniu udekorowano również kilka choinek, które pięknie prezentowały się, przybrane ozdobami podarowanymi szkole przez sponsora - firmę HANMAR z Kluk.
W scenerii baśniowo - zimowej świątecznej dekoracji powitał wszystkich pan dyrektor Marek Gromadzik. Wśród gości, którzy przyjęli nasze zaproszenie, znaleźli się gospodarze gminy ( pan wójt Karol Sikora z małżonką, przewodniczący Rady Gminy - pan Grzegorz Augustyniak - wraz z radnymi ) i powiatu ( pani Anna Szczęsna i pan Damian Nowak - radni powiatu), przedstawiciele instytucji działających na terenie Kluk, m.in. : Gminnej Biblioteki Publicznej, Gminnego Ośrodka Kultury, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Zespołu Obsługi Szkół. Z radością odnotowaliśmy obecność emerytowanych pracowników naszej szkoły oraz przedstawicieli Stowarzyszenia "Moja Wieś - Mój Dom" działającego w Kaszewicach. Nie zabrakło - rzecz jasna - uczniów, rodziców i nauczycieli z naszego Zespołu Szkół.
Goście serdecznie podziękowali za zaproszenie, złożyli wszystkim ciepłe życzenia, a nawet przekazali dla uczniów upominki. Ten świąteczny klimat podtrzymany został w dalszej części spotkania, kiedy to głos zabrali uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Ich nastrojowe recytacje i piękne wykonania kolęd ( tak solowe, jak i chóralne ) sprawiły, że słuchacze łatwo ulegli atmosferze i niepowtarzalnej magii świąt Bożego Narodzenia.
Po występie wszyscy udali się na stołówkę, by delektować się wigilijnymi przysmakami. Zanim to jednak nastąpiło, pan dyrektor Marek Gromadzik symbolicznie przełamał się z zebranymi opłatkiem i złożył im najlepsze bożonarodzeniowe oraz noworoczne życzenia. Po uczcie dla ducha można się było oddać uczcie dla ciała. Przy pięknie nakrytym szwedzkim stole prowadzono ożywione rozmowy, komentowano przedstawienie i dekoracje, przede wszystkim jednak zasłużenie chwalono świetną jakość przygotowanych potraw.
I tak zakończyło się kolejne wigilijne spotkanie w Zespole Szkół w Klukach. Na następne trzeba cierpliwie poczekać aż cały rok albo jeszcze tylko rok. Zależy od przyjętej perspektywy.
13.12.2013r. przy dźwięku kolęd w Przedszkolu w Zespole Szkól w Klukach odbyło się „Przedszkolne Gotowanie”. Spotkali się uczniowie rocznego przygotowania przedszkolnego i uczennice kl. II technikum gastronomicznego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnego nr 4 w Bełchatowie, aby wspólnie upiec świąteczne pierniki. Zajęcia odbywają się w ramach współpracy naszych placówek. Nad całością czuwali : nauczyciel przedmiotów gastronomicznych p.M. Pawlak i p. E. Węglewska wychowawca grupy przedszkolnej.
9.grudnia 2013 roku do najmłodszych uczniów naszej szkoły przybył niezwykły „Grudniowy Gość. Był to znany wszystkim św. Mikołaj, który w tym roku, ze względu na brak śniegu przyjechał na hulajnodze. Zanim jednak pojawił się ten dobroduszny staruszek członkowie Samorządu Uczniowskiego przybliżyli nieco przedszkolakom, uczniom zerówki i uczniom klas I-III najważniejsze informacje o nim. Od samego początku nie zabrakło dobrej zabawy. Wszyscy śmiali się, tańczyli i śpiewali. Gdy przybył Mikołaj, przyszła pora na zagadki, na które bezbłędnie odpowiadali dzieci z widowni. Gość był tak zadowolony, że każdemu dziecku podarował drobny słodki upominek. Bardzo miło spędzaliśmy czas z Mikołajem, jednak musiał on jechać do innych dzieci, obiecał jednak, że wróci do nas za rok. Czekamy z niecierpliwością.
To święty Mikołaj dziś odwiedzi nas, przywiezie prezenty w ten zimowy czas.
Tak radośnie śpiewali uczniowie klas I – III św. Mikołajowi, który 6 grudnia przybył do naszej szkoły. Obdarował wszystkie dzieci wymarzonymi prezentami. Długo wyczekiwany gość zadawał pytania, żartował i rozdawał cukierki. Głęboko wierzymy, że w przyszłym roku znowu się spotkamy.
Święty Mikołaj dziś odwiedzi nas.
Dnia 6 grudnia 2013 roku w Przedszkolu w Klukach odbyło się spotkanie z Mikołajem. Dzieci od samego rana z niecierpliwością oczekiwały na wizytę Mikołaja. Gdy zobaczyły przybywającego gościa przyglądały mu się z wielkim zainteresowaniem. Dzieci przywitały Mikołaja krótkim programem artystycznym. Po krótkiej rozmowie z Mikołajem każde dziecko otrzymało prezent i zostało pasowane przez Mikołaja na jego pomocnika. Po rozdaniu upominków dzieci bawiły się wspólnie z Mikołajem przy muzyce. Na koniec spotkania dzieci zaprosiły Mikołaja na następny rok.
„Niech żyje nam górniczy stan!”
Tradycyjnie 4 grudnia obchodzone jest najważniejsze święto górników – Barbórka. To doskonała okazja, żeby porozmawiać o ważnej, odpowiedzialnej i niełatwej pracy górników.
Dnia 3 grudnia 2013 r. wychowawczynie klas 1-3: p. Jolanta Kierasińska, p. Magdalena Rupieta i p. Nina Wróblewska zorganizowały swoim uczniom spotkanie z pracownikiem bełchatowskiej kopalni. Pan Wiktor Karnawalski
ciekawie opowiadał o powstaniu węgla brunatnego i największej w Polsce kopalni odkrywkowej oraz wyjaśnił dzieciom znaczenie niektórych elementów górniczego munduru. Odpowiadał też na wiele pytań dotyczących m. in. trudnej i bardzo potrzebnej pracy górników. Atrakcją spotkania była projekcja interesującego filmu o największym w Polsce zagłębiu paliwowo-energetycznym.
Na pożegnanie wszyscy uczniowie zostali poczęstowani przez miłego gościa pysznymi czekoladkami. Dziękując za
miłe spotkanie, dzieci wręczyły panu Karnawalskiemu dyplom z życzeniami dla kierownictwa i wszystkich pracowników
bełchatowskiej kopalni.
Konkurs Historyczny „Śladami starożytnego Rzymu”.
Dnia 27.11.2013r. w Zespole Szkół w Klukach odbył się Powiatowy Konkurs Historyczny ( zorganizowany dla klas V-VI szkół podstawowych ) pt. „Śladami starożytnego Rzymu”. Miał on na celu przede wszystkim kształtowanie umiejętności poszukiwania informacji w różnych źródłach, poszerzanie umiejętności wykorzystania w praktyce zdobytej wiedzy, rozbudzanie zainteresowań przeszłością, kulturą i sztuką starożytnego Rzymu oraz rozwijanie umiejętności dostrzegania związków przyczynowo- skutkowych. Organizatorkami konkursu były panie: Wioletta Kęsa, Zofia Szałańska i Katarzyna Głowacka.
W zmaganiach wzięło udział dziewięć drużyn trzyosobowych: „Roma”, „Junony”, „ Romulus”, „ Spes”, „Minerwy”, „Gladiatorzy”, „Jedynka”, „Ekwici” i „ Westalki”. Konkurs składał się z trzech zadań: testu z mitologii i historii Rzymu, reklamy i wywiadu. Drużyny zaciekle walczyły o zdobycie pierwszego miejsca, a zadania wcale nie były proste. Już po pierwszej konkurencji na prowadzenie wyszły trzy drużyny, a ich wyniki w punktacji były bardzo zbliżone.
Podczas narad jury czas umilili nam koledzy z klasy 3b. Przygotowali oni skecz dla zawodników i ich opiekunów. Nie zabrakło również smakołyków, czyli wielu rodzajów ciast i słodyczy.
Do ostatniej minuty drużyny walczyły o zaszczytne miejsca na podium. Nie mogło się to udać wszystkim, jednak jak wiadomo, liczy się przede wszystkim zabawa. Nasi zawodnicy niecierpliwie wyczekiwali werdyktu jury po ostatniej konkurencji.
Oto wyniki:
•I miejsce: drużyna „ Roma” ze Szkoły Podstawowej w Klukach (48punktów)
•II miejsce: drużyna „ Junony” ze Szkoły Podstawowej w Chabielicach (47 punktów)
•III miejsce: drużyna „ Minerwy” ze Szkoły Podstawowej w Domiechowicach ( 45 punktów)
Idzie górnik drogą piórko mu się kiwa, wali grajek w bęben trąbka mu przygrywa…
Słowami takiej piosenki dzieci przywitały w przedszkolu górnika Pana Wiktora Karnawalskiego. W przystępny i zrozumiały dla dzieci sposób górnik opowiadał o swojej pracy. Dzieci miały możliwość przyjrzenia się galowemu mundurowi górniczemu. Górnikowi towarzyszyło dwoje małych górników – przedszkolaków. Na koniec spotkania wszystkie dzieci otrzymały słodki poczęstunek. W spotkaniu uczestniczył dyrektor ZS w Klukach Pan M. Gromadzik oraz wychowawcy grup przedszkolnych.
II edycja konkursu recytatorsko –plastycznego dla klas 1-3 szkoły podstawowej
,,Jesienne nastroje”
Jesień, to piękna i zmienna pora roku. Potrafi nas zachwycić niezwykłą paletą barw, ale i zasmucić brzydką pogodą. Jak uchwycić tę porę roku w wierszu? Jak ją najlepiej wyrazić? To trudne zadanie, jednak uczniom klas 1-3, uczestniczącym w konkursie recytatorsko – plastycznym ,,Jesienne nastroje”, udało się to wyśmienicie.
Przed niełatwym zadaniem oceny występujących uczestników stanęły: p. wicedyrektor Agnieszka Frank, p. Monika Oczkowicz i p. Marzena Cisowska. Jury obejrzało piękne prace plastyczne wykonane przez dzieci i wysłuchało czternastu recytacji. Ogłoszony werdykt okazał się szczęśliwy dla trojga z występujących uczniów. Dlaczego tylko trojga? Stało się tak, bowiem uczennice, które zwyciężyły w konkursie recytatorskim, otrzymały także główne nagrody w konkursie plastycznym.
Marta Rogut z klasy 3 zdobyła 1 miejsce w konkursie recytatorskim, a 3 w konkursie plastycznym.
Na 2 miejscu w recytacji uplasowała się Paulina Rogalewicz z klasy 3, która zdobyła również 1 miejsce w kategorii: praca plastyczna.
3 miejsce w konkursie recytatorskim zajęła Michalina Dymińska z klasy 2, uzyskując jednocześnie 2 miejsce w konkursie plastycznym.
Dziewczynki otrzymały dyplomy, piękne książki, słodycze i drobne upominki. Pozostali uczestnicy zostali również nagrodzeni dyplomami i słodyczami.
Byli to:
* z klasy 1 – Amelia Płóciennik, Amelia Filipek, Amelia Rzepkowska,Julia Irzykowska i Aleksandra Dylak;
*z klasy 2 – Rozalia Chudzik, Aleksandra Rezler i Zofia Owczarek;
* z klasy 3 – Marta Raszewska, Natalia Gorzelak i Kacper Kędzierski.
Panie, które przygotowały konkurs: Magdalena Rupieta, Jolanta Kierasińska i Nina Wróblewska, były dumne ze swoich wychowanków i obiecały im kolejną edycję konkursu. Tym razem - zimową.
GRATULUJEMY!!!
W dniu 26 listopada 2013 roku odbyła się w przedszkolu uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 1000.
Dzieci z grupy młodszej (3, 4 latki) przygotowane były przez p. Halinę Słomian. Dzieci wystąpiły uroczyście ubrane prezentując krótki program artystyczny przed zgromadzoną publicznością, po czym złożyły uroczyste przyrzeczenie a następnie zostały pasowane na przedszkolaka przez Pana dyrektora Marka Gromadzika.
Pan dyrektor wręczył pasowanym dzieciom pamiątkowe dyplomy, przypinki przedszkolaka, słodki batonik oraz pogratulował świetnego występu.
W dalszej części na scenę wkroczyły dzieci z grupy 0 A i 0 B, które dla maluchów i zgromadzonych gości zaśpiewały piosenki oraz recytowały wiersze, a wychowawczynie tych grup p. M. Sztajnert i p. E. Węglewska podarowały dzieciom z grupy młodszej kolorowe klocki.
Miłym akcentem uroczystości był przygotowany przez mamy słodki poczęstunek dla dzieci i ich rodziców w postaci ciast, słodyczy i owoców. Uroczystości towarzyszyła miła, serdeczna i radosna atmosfera.
Szkolny konkurs profilaktyczny "Dziękuję , nie spróbuję''
Dnia 20.11.2013 odbył się Szkolny konkurs profilaktyczny "Dziekuję , nie spróbuję''. Udział w nim wzięli uczniowie klas I-III Gimnazjum im. Wandy Malczewskiej w Klukach.
Nad właściwym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: przewodnicząca p. Wioletta Kęsa ( nauczycielka historii i WOS-u), członkowie p. Wojciech Klepczyński ( nauczyciel informatyki i Edb) oraz Michał Kałka ( członek samorządu uczniowskiego).
Do konkursu przystąpiły cztery czteroosobowe zespoły:
I Grupa
•Michał Golinowski
•Katarzyna Golinowska
•Marta Kaczmarek
•Agnieszka Papuga
II Grupa
•Piotr Dyła
•Aleksandra Kobiec
•Agnieszka Nowacka
•Katarzyna Marynowska
III Grupa
•Katarzyna Trzeciak
•Aleksandra Mielczarek
•Patrycja Kiejnig
•Klaudia Kusak
IV Grupa
•Karolina Kapica
•Angelina Górczyńska
•Katarzyna Basińska
•Paulina Rozumek
Każda grupa zaprezentowała nagrany przez siebie filmik edukacyjny, który miał na celu podniesienie poziomu wiedzy gimnazjalistów na temat skutków uzależnień.
Komisja oceniając prace uczniów wzięła pod uwagę następujące kryteria :
wartość merytoryczną filmu,
wartość edukacyjną,
oryginalność pomysłów,
dobór obrazów i dźwięków
Po burzliwej naradzie przewodnicząca jury p. Wioletta Kęsa ogłosiła wyniki:
I miejsce - Grupa IV ( Karolina Kapica, Angelina Górczyńska, Katarzyna Basińska, Paulina Rozumek)
II miejsce - Grupa III ( Katarzyna Trzeciak, Aleksandra Mielczarek, Patrycja Kiejnig, Klaudia Kusak)
III miejsce - Grupa I ( Michał Golinowski, Katarzyna Golinowska, Marta Kaczmarek, Agnieszka Papuga)
IV miejsce - Grupa II ( Piotr Dyła, Aleksandra Kobiec, Agnieszka Nowacka, Katarzyna Marynowska)
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe.
Akademia z okazji Święta Niepodległości
14 listopada br. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia przypominająca wydarzenia sprzed 95 lat, czyli okoliczności, w jakich doszło do odzyskania przez Polskę suwerenności po 123 latach nieistnienia na mapach Europy. W jej przygotowanie włączyli się gimnazjaliści, którzy słowami wybitnych polskich poetów ilustrowali kolejne etapy naszej bolesnej historii. Przywołane więc zostały okoliczności trzech rozbiorów ( 1772, 1793, 1795 ), wydarzenia związane z wybuchem kolejnych powstań ( 1794 - insurekcja kościuszkowska, 1830 - powstanie listopadowe, 1863 - powstanie styczniowe ), sytuacja w przededniu wybuchu I wojny światowej ( 1914 ) i fakty historyczne bezpośrednio związane z odzyskaniem państwowości w 1918 roku.
Recytacjom towarzyszyła prezentacja multimedialna, składająca się w głównej mierze z portretów poetów, których wiersze deklamowali uczniowie Gimnazjum. Była to więc nie tylko lekcja historii Polski, ale i historii naszej literatury. Znane nazwiska poetów będą się zapewne od dziś kojarzyć z konkretnymi rysami twarzy i słowami wierszy. Słowami, które traktując o miłości ojczyzny, nie nadużywały patetycznych pojęć, ukazując rodzinny kraj raczej ( wzorem Cypriana Kamila Norwida ) w kategoriach wielkiego, zbiorowego obowiązku.
Ozdobą, ale i nie lada atrakcją akademii, był występ szkolnego chóru "Cantabile". Jak zwykle bez zarzutu wykonał on kilka patriotycznych pieśni, ale i zaprezentował utwór "Marsz strzelców" ( znany - od pierwszych słów - jako pieśń "Hej, strzelcy wraz" ), którą niedawno wyśpiewał sobie główną nagrodę na XIV Regionalnym Przeglądzie Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej "Moja Ojczyzna 2013" w Bełchatowie. Na ręce pana dyrektora Marka Gromadzika chór przekazał nagrodę materialną - świetnej klasy aparat fotograficzny. Mamy nadzieję, że dzięki niemu będzie możliwe utrwalanie kolejnych sukcesów uczniów naszego Zespołu Szkół.
11 Listopada
11 listopada br., w 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w kościele w Klukach odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny i naszej gminy połączona z patriotyczną uroczystością uświetniającą obchody jednego z ważniejszych polskich świąt narodowych.
W uroczystość tę włączyła się młodzież z naszego Gimnazjum, dając występ, na który złożyły się recytacje wierszy polskich poetów oraz krótki komentarz historyczny, przybliżający współczesnym odległe już, a przecież bardzo ważne wydarzenia 1918 roku. Intencją opiekunek czuwających nad przygotowaniem młodzieży, pań : Moniki Oczkowicz i Wioletty Kęsej, był wzrost świadomości narodowej młodego pokolenia, a mówiąc zwyczajnie i po prostu, chodziło o to, by każde polskie dziecko ( a przynajmniej każde dziecko z naszej gminy ) wiedziało, dlaczego 11 listopada jest czerwona data w kalendarzu, dlaczego na budynkach wiszą biało - czerwone flagi i dlaczego dzieci nie idą do szkoły, a ich rodzice - do pracy. To elementarna wiedza, której brak może być przyczyną autentycznego wstydu.
Po nabożeństwie uczestnicy Mszy św. przeszli na przykościelny cmentarz wojenny. Po krótkiej modlitwie za wszystkich poległych obrońców Ojczyzny i po okolicznościowym przemówieniu pana wójta, Karola Sikory, delegacje złożyły kwiaty i znicze na pomniku poświęconym obrońcom naszej polskiej państwowości. Piękna tego dnia pogoda stanowiła wyjątkową oprawę tej uroczystości.
Konkurs Piosenki Niemieckiej i Angielskiej
W poniedziałek - 28. października już po raz czwarty odbył się Konkurs Piosenki Niemieckiej i Angielskiej w naszej szkole.
Na scenę miało odwagę wejść dwunastu wykonawców. W konkursie startowały zarówno duety, jak i soliści. Zmagania trwały od samego rana. Jako pierwsi na scenie prezentowali się uczniowie szkoły podstawowej, następnie gimnazjaliści. Uczniowie bardzo przeżywali swoje występy.
Jury (w składzie p. A. Frank, p. J. Kierasińska oraz p. M. Pawlikowski) oceniając występy brało pod uwagę dobór repertuaru, intonację, emisję i dykcję, interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny.
Zwycięzcami IV edycji konkursu są:
• Jolanta Rutkowska – w kategorii solista, SP
• Julia Kocińska i Weronika Domańska – w kategorii duet, SP
• Weronika Maziarz – w kategorii solista, gimnazjum
Konkurs Piosenki Niemieckiej i Angielskiej jest skierowany do uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum. Jak co roku na wszystkich uczestników konkursu czekały wspaniałe emocje muzyczne oraz dużo dobrej zabawy.
Głównymi celami konkursu są: popularyzowanie piosenki obcojęzycznej wśród dzieci i młodzieży, inspirowanie uczestników do rozwijania swoich talentów w dziedzinie muzyki oraz języków obcych i wymiana doświadczeń.
W dniu 16 października 2013r. uczniowie klas drugich gimnazjum odwiedzili Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Bełchatowie i uczestniczyli w lekcji przysposobienia bibliotecznego. Podczas zajęć młodzież zwiedziła czytelnię, uczyła się wyszukiwać pozycje książkowe w elektronicznych katalogach. Klasy trzecie gimnazjum natomiast udały się do Muzeum Regionalnego w Bełchatowie na lekcję muzealną pt. „Bełchatów – miasto trzech religii”. Podczas zajęć uczestnicy zapoznali się z głównymi założeniami religii, których wyznawcy zamieszkiwali Bełchatów przed II wojną światową. Następnie wszyscy uczniowie udali się do kina Kultura w Miejskim Centrum Kultury na film pt. „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca
16 października ponad 100 uczniów Zespołu Szkół w Klukach przyłączyło się do akcji organizowanej przez WOŚP w związku z Europejskim Dniem Przywracania Czynności Serca. W holu, przy siedmiu fantomach, zgromadzili się uczniowie klas 1-6 oraz klas 1-szych naszego gimnazjum. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (wdechy ratownicze oraz uciski klatki piersiowej) trwała 30 minut. Wszyscy dotrwali do końca. Gratulujemy!
Czy sztuki kulinarnej mogą uczyć się kilkulatki ?
Zajęcia przeprowadzone w przedszkolu Zespołu Szkół w Klukach dowiodły,
że tak.
Grupa 0 pod okiem wychowawczyni Ewy Węglewskiej i pana Marcina Pawlaka, nauczyciela przedmiotów gastronomicznych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Bełchatowie piekła rogaliki drożdżowe z nadzieniem truskawkowym i różanym. Dzieci radziły sobie doskonale, korzystając z pomocy uczennic z klasy gastronomicznej bełchatowskiego Technikum.
Były to pierwsze zajęcia z cyklu ,, Gotowanie przedszkolaka ” w ramach współpracy obu placówek. Z efektów wspólnego gotowania zadowolone były dzieci, pomagająca im młodzież i nauczyciele.
Kolejne spotkania będą się odbywały co miesiąc.
Certyfikat - "7 ścieżek do szkolnego i zawodowego sukcesu"
Ślubowanie klasy I
W dniu 15 października 2013r. odbyło się przyjęcie w poczet uczniów Zespołu Szkół w Klukach 18-tu uczniów klasy 1. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 1000. Maluchy, przygotowane przez p. Ninę Wróblewską, wystąpiły odświętnie ubrane przed zgromadzoną publicznością. Pięknie i bezbłędnie wyrecytowały wiersze i zaśpiewały piosenki. Następnie , z poważną miną, przyrzekały wobec sztandaru i wszystkich zgromadzonych, że będą solidnymi uczniami. Ślubowanie nie ominęło także rodziców. Aby wszelkim formalnościom stało się zadość, dzieci wraz z rodzicami złożyły podpisy na Akcie ślubowania. Pan dyrektor wręczył wszystkim pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne oraz pogratulował świetnego występu. Następnie na scenę wkroczyli uczniowie klasy 2 i 3. Zaśpiewali piosenkę dla nauczycieli z okazji ich święta. A panie: Magdalena Rupieta i Jolanta Kierasińska podarowały uczniom klasy 1 mnóstwo kolorowych klocków. Ale będzie zabawa!!! Miłym akcentem uroczystości był, przygotowany przez wspaniałe mamy, słodki poczęstunek dla dzieci.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole odbyła się Uroczysta Akademia. W uroczystości uczestniczyli wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi i zaproszeni goście. Na początek głos zabrał Pan Dyrektor, który Nauczycielom oraz Wszystkim Pracownikom Oświaty złożył najserdeczniejsze życzenia i podziękowania. Następnie rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie przedstawili humorystyczne "Wiadomości", w których zaprezentowali swoje zdolności aktorskie. Potem prowadząca zaprosiła wszystkich zebranych do wysłuchania krótkiego koncertu życzeń, przygotowanego z okazji ich święta. Po występach artystycznych Samorząd Uczniowski w imieniu całej społeczności uczniowskiej rozdał wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły i szanownym emerytom kwiaty .
Uczciliśmy Patronkę naszego Gimnazjum
Od ośmiu lat sługa Boża Wanda Malczewska patronuje Gimnazjum w Klukach. Co roku w jej rocznicę śmierci organizowany jest w szkole Dzień Patrona. Przeżywamy go najczęściej w formie pielgrzymki do miejsc związanych z życiem Czcigodnej Wandy Malczewskiej. Jest o niej mowa również na lekcjach religii, organizujemy okolicznościową wystawę i modlimy się o jej beatyfikację. W szkole mamy specjalny kącik poświęcony naszej Patronce, a w sali katechetycznej obraz przedstawiający ją jako młodą dziewczynę. Modlimy się do niej na zakończenie każdej lekcji religii.
W tym roku, dnia 25 września 2013r. przeżywaliśmy 117 rocznicę śmierci Wandy Malczewskiej. Z tej racji całe gimnazjum udało się na Jasną Górę, by przy Obrazie Matki Boskiej prosić o jej rychłą beatyfikację. Sprzed szkoły, o godz. 8:20, po uroczystym apelu, udaliśmy się trzema autokarami do Częstochowy. Wśród uczestników obecni byli: pan dyrektor Marek Gromadzik, nasz katecheta ks. Dariusz Mordaka, s. Gergia, wychowawcy i uczniowie wszystkich klas gimnazjalnych. Razem 150 osób.
Po dotarciu na miejsce podzieliliśmy się na dwie grupy. Pierwsza udała się na zwiedzanie Wałów Jasnogórskich. Pozostali zaś w ciszy i modlitewnym skupieniu przeszli do Wieczernika, gdzie można było skorzystać z sakramentu pokuty i z czystym sercem stanąć przed obliczem Matki Najświętszej. Często słyszy się , że Jasna Góra to "konfesjonał narodu '', co według mnie jest trafnym stwierdzeniem, ponieważ sam przyjazd do sanktuarium skłania do zadumy i zamyślenia nad swoim postępowaniem .
Następnie udaliśmy się na uroczystą mszę św. odprawianą w naszej intencji przed Cudownym Wizerunkiem Maryi. Przewodniczył jej ks. proboszcz Dariusz Mordaka. Czytanie, psalm i modlitwę powszechną przygotowali nasi uczniowie. Nie zabrakło przy ołtarzu pocztu sztandarowego naszej szkoły i ministrantów, którzy gorliwie służyli do mszy św.. Nie każdy ma możliwość obejrzeć i poczuć obecność Matki Bożej z tak niewielkiej odległości. Piękno ujęte w prostocie tego Cudownego Obrazu zachwyca każdego. Myślę, że wrażeń z przebywania sam na sam z Maryją nie da się opisać - trzeba to zobaczyć i przeżyć na swój własny sposób. Przed błogosławieństwem i uroczystym zasłonięciem Obrazu miał miejsce jeszcze jeden ważny moment. Anita Pisarek, Kamil Górczyński i Barbara Żyżelwicz na klęcząco zawierzyli młodzież naszej szkoły Matce Bożej. W akcie zawierzenia mogliśmy usłyszeć: „Spojrzyj Matko na naszą szkołę i na nas z miłością. Pomóż nam odnajdywać właściwe wartości, którymi będziemy kierować się w życiu. Chcemy być mądrzy, uczciwi i szczęśliwi. Naucz nas pilnie słuchać tego, co mówi do nas Twój Syn. Naucz nas kochać i szanować naszych rodziców i wychowawców. Otocz nas wszystkich płaszczem Twej opieki. Przygarnij nas do siebie i przytul do swego matczynego serca. Czuwaj nad całą naszą szkołą i nad każdym z nas. Amen”.
Po Eucharystii udaliśmy się do Kaplicy Różańcowej. Tam swoje świadectwo wypowiedział o. Bogumił Schab, który opiekuje się Jasnogórską Rodziną Różańcową. Opowiedział nam krótko o tej niezwykłej wspólnocie, zachęcając przy tym do odmawiania codziennie dziesiątka różańca. Jak wiemy cztery minuty to niewiele, a można tym zdziałać ogromnie dużo dobra. Po interesującym przemówieniu ojca głos zabrała p. dr Zofia Chmielewska, która dała nam niepowtarzalne i cudowne świadectwo ze swojego życia. Opowiedziała o tym, jak świątobliwa Wanda Malczewska wskazała jej właściwe wybory, jak ją kierowała w dobre miejsca, do dobrych ludzi. Tak właśnie p. Zofia pomogła nam, jeszcze młodym ludziom, uświadomić sobie sens działań Wandy Malczewskiej . Opowiedziała nam wiele historii z życia naszej patronki, o których zawsze będziemy pamiętać. Wzruszającą chwilą było także świadectwo naszego Pana Dyrektora, który otwarcie mówił o naszej Patronce, dając przy tym najlepszy przykład całej szkole. Ta lekcja nauczyła nas wiary, której coraz częściej brakuje.
Po tym wzruszającym spotkaniu zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie i udaliśmy się obejrzeć ciekawe miejsca związane z Jasną Górą . Mogliśmy zobaczyć Skarbiec, Panoramę Oblężenia Klasztoru i Salę Rycerską. Na zakończenie udaliśmy się przed Dom Pielgrzyma, gdzie mogliśmy spożyć słodkie bułki ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły. O godz. 1420 po posiłku i czasie wolnym wyruszyliśmy w drogę powrotną. Do szkoły wróciliśmy o godz. 1600.
Pielgrzymkę zaliczam do udanych i mam nadzieję, że będę miała przyjemność uczestniczyć w tego typu wyjazdach coraz częściej. Myślę, że wszystkim uczniom pozostały miłe wspomnienia oraz wiele wynieśliśmy z tej pielgrzymki. Dzięki wspólnemu wyjazdowi mogliśmy uczestniczyć w wyjątkowej formie oddania czci naszej Patronce.
Barbara Żyżelewicz, kl. IIIa
Po pielgrzymce jako pracę domową z religii pisaliśmy sprawozdania. Oto niektóre wypowiedzi uczniów wybrane przez ks. katechetę:
Pielgrzymka do Częstochowy bardzo mi się podobała, ponieważ dowiedziałam się więcej o patronce Wandzie Malczewskiej. Chciałabym jeszcze raz pojechać do Częstochowy na taką pielgrzymkę.
Paulina Szewczyk, kl. Ia
Pielgrzymka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Dowiedziałam się wiele o Wandzie Malczewskiej. Mam nadzieję, że kiedyś powtórzymy taką pielgrzymkę.
Kinga Wieczorkiewicz, kl. IIa
Po Mszy św. poszliśmy na spotkanie z o. Bogumiłem Schabem i p. Zofią Chmielewską. Dawali oni piękne świadectwo o Wandzie Malczewskiej. Zachęcali nas również do odmawiania różańca w intencji wyniesienia na ołtarze naszej patronki. Oprócz tego zwiedziliśmy jeszcze najciekawsze zakątki Jasnej Góry. Do domu wróciłam szczęśliwa, ponieważ mogłam odwiedzić naszą najlepszą Matkę. Dowiedziałam się również wiele ciekawych informacji z życia Wandy Malczewskiej. Wiele z wypowiedzianych słów wzięłam sobie mocno do serca jako przykład do naśladowania. Ta pielgrzymka długo zostanie w mojej pamięci.
Agnieszka Nowacka, kl. IIa
Ta pielgrzymka była bardzo ciekawa i wiele mnie nauczyła. Dzięki niej widzę sens odmawiania codziennie dziesiątki różańca.
Aleksandra Kobiec , kl. IIa
Ta pielgrzymka wiele nas nauczyła o Wandzie Malczewskiej, a także o Matce Bożej Częstochowskiej. To był mój pierwszy pobyt na Jasnej Górze, którego nigdy nie zapomnę. Bardzo mi się tam podobało.
Karolina Wiktorowska, kl. IIa
Była to wspaniała lekcja religii na temat naszej patronki – Wandy Malczewskiej. Spodobało mi się jej życie, jakim była człowiekiem. Jakbym mogła, chętnie bym jeszcze dłużej posłuchała o naszej patronce.
Sandra Włodarczyk, kl. IIa
Moim zdaniem była to fantastyczna pielgrzymka, z której mnóstwo się dowiedziałem i przeżyłem niezapomniane chwile. Chciałbym jeszcze raz kiedyś pojechać na taką wycieczkę.
Dominik Gawron, kl. IIa
Ta pielgrzymka moim zdaniem była ciekawa, ponieważ wspólnie z całym gimnazjum modliliśmy się przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Kilka razy bywałam na Jasnej Górze i za każdym razem chętnie tam powracam, by modlić się i podziwiać piękny obraz Maryi z Dzieciątkiem Jezus.
Kamila Perka, kl. IIa
Pielgrzymka na Jasną Górę była dla mnie głębokim przeżyciem. Wiele przemyślałem i zrobiłem pewne postanowienia. Modlitwa przed Obrazem Jasnogórskim sprawiła, że moja wiara w Boga stałą się głębsza i prawdziwsza.
Dawid Szubert, kl. IIa
Pielgrzymka podobała mi się, ponieważ mogłem służyć przed samym Cudownym Obrazem Czarnej Madonny oraz dowiedziałem się wiele ciekawych rzeczy o naszej patronce.
Kamil Chłopik, kl. IIb
Gdy podczas mszy św. stałem ze sztandarem przed ołtarzem, moją uwagę zwróciło spojrzenie Maryi. Było ono takie przenikliwe i ciepłe, pełne matczynej opieki i troskliwości. Podobała mi się pielgrzymka, bo mogłem zobaczyć z bliska cudowny obraz Matki Bożej i posłuchać o Wandzie Malczewskiej.
Jakub Kapica, kl. IIb
Cieszę się z tej wycieczki, dała mi dużo do myślenia.
Marta Ławska, kl. IIb
Uważam, że była to wspaniała pielgrzymka, a szczególnie msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, ponieważ było to niesamowite uczucie i dało się wyczuć świętość tego miejsca.
Dawid Kęsy, kl. IIb
Wiele się dowiedziałem z tej pielgrzymki, m.in. to, że Wanda Malczewska dużo czasu poświęcała na modlitwę do Matki Bożej.
Mateusz Szczepanik, kl. IIb
Według mnie wycieczka była cudowna. Po raz kolejny mogłam zobaczyć matkę Bożą, ale nigdy nie byłam tak blisko jej cudownego Oblicza. Cieszę się, że mogłam przeczytać modlitwę wiernych. Najpierw byłam bardzo podekscytowana i trochę zdenerwowana, ponieważ byłam przed samym Cudownym Obrazem matki Bożej. Jednak gdy już doszłam do pulpitu, ani trochę się nie bałam. Wiem, że to tylko dzięki Niej – Matce Bożej. To Ona dała mi siłę. Nie zapomnę nigdy tej pielgrzymki.
Paulina Pawelus, kl. IIb
Pielgrzymka była udana, bo mogliśmy spotkać się z Matką Bożą Jasnogórską w jej cudownym obrazie. Dało nam to nowe siły do dalszej nauki, większą wiarę, poprzez modlitwę do matki Bożej. Spotkanie to pomogło nam zrozumieć, jak ważna jest bliskość drugiej osoby i pomoc potrzebującym.
Katarzyna Chyła, kl. IIb
Po pielgrzymce pozostały mi miłe wspomnienia. Wiele z niej wyniosłam. Jestem zadowolona, że mogłam być blisko Maryi.
Iwona Tokarczyk, kl. IIIa
Do domów wróciliśmy z bagażem doświadczeń i wewnętrznych przemyśleń. Tę pielgrzymkę uważam za udaną. Każdy z nas dowiedział się wiele wspaniałych rzeczy dotyczących naszej patronki Wandy Malczewskiej.
Karolina Trzmiel, kl. IIIa
Pielgrzymkę uważam za udaną. Do domów wróciliśmy pełni doświadczeń i wrażeń. Dziś nie musimy wstydzić się swojej wiary. Wystarczą tylko chęci pogłębienia jej. Każdy może zapisać się do Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Odmawiany dziesiątek różańca to naprawdę nie jest dużo, a tak wiele pomaga. Wanda Malczewska pokazała nam to wszystko i jest dla mnie bardzo dużym wzorem do naśladowania.
Sylwia Lewińska, kl. IIIa
To była niezwykle udana pielgrzymka, gdyż dzięki niej mogliśmy lepiej poznać zakątki Jasnej Góry.
Agnieszka Kaniewska, kl. IIIb
Uważam, że był to bardzo ciekawy i pouczający wyjazd. Mogliśmy dowiedzieć się wiele rzeczy o naszej patronce – Wandzie Malczewskiej. Wyjazd pozwolił również na powierzenie się opiece Matce Bożej Jasnogórskiej. Każdy mógł się wyciszyć i pomodlić.
Marta Kaczmarek, kl. IIIb
Jak mogliśmy zauważyć, po tej cudownej lekcji historii na Jasnej Górze wszyscy znacznie lepiej mogli poznać postać naszej patronki Wandy Malczewskiej.
Kamila Strzelczyk, kl. IIIb
Uważam, że taka pielgrzymka jest świetna, gdyż zdobywamy wiedzę o naszej patronce szkoły, a także kształtujemy naszą duszę.
Klaudia Kusak , kl. IIIb
Uważam, że takie wyjazdy są potrzebne i pomagają w pogłębieniu naszej wiedzy z religii oraz służą poznawaniu dróg, którymi kroczyła Wanda Malczewska.
Katarzyna Golinowska, kl. IIIb
IV Parafialna Pielgrzymka Rowerowa Szlakiem Sługi Bożej Wandy Malczewskiej
Warto wspomnieć, że w niedzielę 29 września 2013 r. odbywały się w kościele w Klukach specjalne modlitwy o beatyfikację naszej Patronki. Po południu ks. proboszcz Dariusz Mordaka zorganizował IV Parafialną Pielgrzymkę Rowerową Szlakiem Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Wziął w niej udział również pan dyrektor Marek Gromadzik. Wszyscy pokonali trasę z Kluk do Parzna i z powrotem. W Parznie modliliśmy się w krypcie Świątobliwej Wandy i zwiedziliśmy Muzeum Modlitewnika Polskiego. Oprowadziła nas po nim założycielka muzem p. dr Wiesława Piontek. Tegoroczna pielgrzymka autokarowa do Częstochowy, jak i rowerowa do Parzna pozostaną w naszej pamięci jako niezapomniane przeżycia. Mamy nadzieję, że nasza Patronka cieszy się, że tak uczciliśmy pamięć o niej w 117 rocznicę śmierci.
W dniach 25 - 26 września 2013 r. dzieci z rocznego przygotowania przedszkolnego brały udział szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy dla dzieci ABC Przedszkolaka - projekt skierowany do dzieci 5-cio - 6-cio letnich motto akcji „Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci”. Przeprowadzonych przez Sztab Ratownictwa w Bełchatowie zaproszony przez p. Ewę Węglewską.
Obchody 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Powiatowe obchody 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się w kościele Klukach. Mszę św. w intencji poległych odprawił Ks. Proboszcz Dariusz Mordaka. W kazaniu mówił m.in. „W miesiącu wrześniu obchodzimy wiele rocznic, smutnych rocznic, związanych z największym konfliktem w dziejach świata i ludzkości, jakim była II wojna światowa. Przy naszym kościele, ale także i w niedalekiej Podwódce, mamy mogiły poległych żołnierzy i cywilów, tych, którzy wtedy zginęli, aby bronić ojczystego domu. Wielu z nas mogłoby dziś zapytać: Dlaczego tak często ich wspominamy, przecież minęło już tyle lat od tamtego czasu? Odpowiedź jest jasna: to są nasi bohaterowie narodowi. Dlatego wciąż musi być żywa pamięć, by oddawać hołd tym Rodakom, którzy zginęli za Polskę, w obronie jej wolności i tożsamości. To są najważniejsi i już sprawdzeni wielcy przewodnicy narodu. Przecież jest im za co dziękować! Ci żołnierze, którzy spoczywają na naszym cmentarzu wojennym w Klukach i na innych cmentarzach Polski, Europy i świata poszli na bój, do walki, wypełnili żołnierskie zadanie, stali się symbolem nieustępliwej walki i są nim po dziś dzień. Tworzyli etos honoru, wolności, braterstwa. Te wartości nie wietrzeją. Trwają do dziś, dlatego tu jesteśmy. Co więcej – źle by było, gdyby nas tu zabrakło. Musimy być razem – młodsi i starsi – i musimy razem wołać: Dziękujemy wam bohaterowie tamtych dni, ale musimy także wołać: Nigdy więcej wojny!”. Po Mszy św. Weronika Siewiera - uczennica Gimnazjum w Klukach przedstawiła historię walk we wrześniu 1939 roku na terenie naszej gminy. Później pieśni patriotyczne śpiewał chór parafialny. Następnie na cmentarzu wojennym przy kościele odbyła się cześć słowno-muzyczna. Piękne wiersze i pieśni patriotyczne przedstawili uczniowie naszego gimnazjum. Okolicznościowe przemówienia wygłosili Starosta Bełchatowski i Wójt Gminy Kluki, którzy przybyli wraz z dyrekcją szkół i nauczycielami. Apel poległych poprowadziła Barbara Żyżelewicz z klasy III gimnazjum. Pieśń „Polskie kwiaty” zaśpiewał zespół „Kluczanki”. Emocjonalny wiersz wyrecytował także 90-letni Tomasz Trawiński, przedwojenny Strzelec. Kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy złożyli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, Starosta Bełchatowski Szczepan Chrzęst i Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Zatorski, przedstawiciele Gminy Bełchatów, Wójt Gminy Kluki i Przewodniczący Rady Gminy Kluki wraz z radnymi, przedstawiciele szkół ponagimnazjalnych z Bełchatowa i Zespołu Szkół w Klukach, Strzelcy, członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej z Bełchatowa, przedstawiciele Akcji Katolickiej z Łodzi, przedstawiciele Parafii w Klukach. Nie zabrakło też pocztów sztandarowych OSP z Kluk, Osiny, Strzyżewic i Podwódki oraz pocztów szkół i organizacji społecznych. Po części oficjalnej wszyscy mogli poczęstować się grochówką żołnierską ufundowaną przez starostwo bełchatowskie. Na obchody rocznicy wybuchu wojny w Klukach przyjechali też przedstawiciele z Wielunia, w tym rodziny osób, które zginęły w bombardowaniu na naszych terenach we wrześniu 1939 roku. Wszystkim uczestnikom uroczystości serdecznie podziękował Ks. Proboszcz, zapraszając jednocześnie na przyszłoroczne uroczystości z okazji 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/14
Uczestnictwem we Mszy św. o godz. 800 rozpoczęliśmy nowy rok szkolny i katechetyczny 2013/2014. We Mszy św. uczestniczyli Pan Dyrektor Marek Gromadzik, Pani Wicedyrektor Agnieszka Frank, nauczyciele, rodzice i uczniowie. Ks. Proboszcz w homilii, nawiązując do Roku Wiary, zachęcał do odważnego dawania świadectwa wiary. Do tego celu ma służyć również szkolna katechizacja i regularne uczestniczenie w praktykach religijnych. Druga część inaguracji nowego roku szkolnego odbyła się w budynku szkoły. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego wszystkich powitał Pan Dyrektor Marek Gromadzi, a następnie złożył serdeczne życzenia, aby nowy rok nauki był dla wszystkich owocny i bezpieczny. Po części oficjalnej uczniowie spotkali się w salach lekcyjnych ze swoimi wychowawcami i otrzymali plan lekcji na najbliższe dni.