Strona główna
Zbiory
Katalogi
Czytelnictwo
Konkursy
Polecamy
Linki
 

Biblioteka Zespołu Szkół w Klukach

97 - 415 Kluki, ul. Szkolna 4, tel. (0-44) 6354598, biblioteka_zespolszkol.kluki@interia.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek845 - 1430
Wtorek800 - 1400
Środa800 - 1430
Czwartek845 - 1430
Piątek800 - 1430

Do wszystkich uczniów naszej szkoły!

Jeśli masz dużo pomysłów, trochę wolnego czasu, jesteś operatywny, lubisz robić coś twórczego, nie zwlekaj, zgłoś się do nas.
Zapraszamy Cię do współpracy z nami przy redagowaniu strony szkolnej biblioteki. Może dzięki Tobie na tej stronie pojawi się nowy interesujący dział, może swoimi pomysłami zainspirujesz innych.
Czekamy na Ciebie w bibliotece szkolnej!!!







Pasowanie na czytelnika

W czwartek, 7 czerwca, najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Gościem honorowym spotkania była pani wicedyrektor Agnieszka Frank, która w swoim wystąpieniu na zakończenie imprezy zachęcała pierwszoklasistów do czytania. Podczas pierwszej części uroczystości dzieci obejrzały krótką inscenizację przygotowaną przez uczniów klasy II i III. W rolę aktorów wcielili się: Patrycja Chudzik, Tosia Koszelczuk, Nikola Majewska, Mikołaj Załęczny, Kamil Naturalny, Kacper Bębnowski, Michał Dybała i Dawid Gorzelak. Na spotkaniu pierwszaki poszerzyły swoją wiedzę na temat poszanowania książek i poznały zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Wreszcie wszystkie złożyły przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki.
Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały piękne zakładki do książki wykonane przez drugoklasistów.
Mam nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.
Za pomoc w organizacji pasowania serdecznie dziękuję wychowawcom klas I – III: p. Magdalenie Rupiecie, p. Ninie Wróblewskiej, p. Jolancie Kierasińskiej oraz rodzicom za przygotowanie pięknych strojów dla występujących dzieci.

Tak to wyglądało ...




Nowości czytelnicze

Dzięki akcjom Koła Przyjaciół Biblioteki i współpracy z Hurtownią i Księgarnią Taniej Książki Tuliszków w ostatnim czasie powiększyliśmy nasz księgozbiór o następujące pozycje: Wszystkim miłośników literatury zapraszamy od odwiedzin i czytania

Tak to wyglądało ...




Kiermasz Taniej Książki

Po raz drugi w tym roku szkolnym, w dniach 27-28 marca, Koło Przyjaciół Biblioteki zaprosiło na Kiermasz Taniej Książki.
Kiermasz odbył się dzięki współpracy z Hurtownią i Księgarnią Taniej Książki Tuliszków. Jak zawsze, tak i tym razem, oferta skierowana była do czytelników w każdym wieku. Czy to przedszkolak , czy to uczeń, czy to rodzic lub nauczyciel - każdy mógł znaleźć coś dla siebie. O każdego klienta wytrwale walczyły uczennice klas III: Emilia Kęsa, Wiktoria Brzezińska, Maria Kośna, Aleksandra Kucharczyk, Klaudia Rózik, Dominika Szkudlarek.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w naszą akcję promującą czytelnictwo!

Tak to wyglądało ...




Międzynarodowy Dzień Czekolady

Mała Basia ledwie wstała,
wszystkich wkoło częstowała:
Ten kawałek - bardzo słodki
dla kochanej mej Dorotki,
ten – dla Mamy...
ten - dla Taty...
ten – dla Wojtka...
ten - dla kotka...
Ja też kawałeczek zjem,
bo to Czekolady Dzień!
autor: Janina Halagarda

12 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Czekolady. Niech podniesie rękę ten, kto nie ma ochoty na celebrowanie takiej okazji. Jej jedzenie raz na jakiś czas jest wskazane nawet osobom na diecie - ma dużo magnezu, a do tego działa pobudzająco. Czekolada ma długą historię. Na początku nie była jednak słodką przekąską i dodatkiem do dań i deserów, ale gorzko-pikantnym napojem, pitym przez Majów i Azteków. Oni też jako pierwsi opracowali sposób obróbki kakaowca. Rozcierali owoce tego drzewa, fermentowali, mielili i następnie prażyli. Później dodawali wodę, chilli, pieprz, kukurydzę, miód i suszone płatki kwiatów. Dzisiejsza postać czekolady pojawiła się w Europie w XVI wieku, a jej popularność na dworach wzrosła dopiero sto lat później. Wtedy też produkowano czekoladę na skalę przemysłową, wykorzystując cukier i formując słodki kruszec w fantazyjne kształty. To zasługa nadwornego mistrza kuchni Ludwika XIII o nazwisku Pralin. Na jego cześć słodkie, rozpływające się w ustach czekoladowe cukierki nazwano pralinami. Z tej okazji Koło Przyjaciół Biblioteki przygotowało dla wszystkich uczniów naszej szkoły cudowny kiermasz słodkości. Pyszny to był dzień; szkoda, że tylko raz w roku:)

Tak to wyglądało ...




Poznajemy jedną z najsmutniejszych baśni Hansa Christiana Andersena

„Wśród najsmutniejszych baśni świata, tych, które wszyscy dobrze znamy, Jest baśń, przy której można płakać; ta o dziewczynce z zapałkami..”
W dniu 20 grudnia w szkolnej bibliotece odbyło się spotkanie czytelnicze w ramach kampanii społecznej CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM.
W spotkaniu udział wzięli najmłodsi uczniowie naszej szkoły: klasy I – III wraz z wychowawczyniami oraz wszystkie grupy przedszkolne wraz ze swoimi paniami. Dzieci z uwagą wysłuchały i obejrzały inscenizację baśni o dziewczynce z zapałkami przedstawioną przez dziewczęta z klasy III a i III b gimnazjum: Marysię Kośną, Olę Kucharczyk, Zuzię Matyśniak, Wiktorię Brzezińską i Paulinę Kieczkowską.
Na zakończenie dziewczęta, zadając pytania, sprawdziły, czy nasi milusińscy z uwagą słuchali. W nagrodę za poprawną odpowiedź każde dziecko otrzymało pamiątkową zakładkę do książki. Prosimy rodziców, babcie, dziadków, starsze rodzeństwo – czytajcie dzieciom! 20 minut dziennie – codziennie!!!

Tak to wyglądało ...




Świąteczny Kiermasz Słodkości

Świąteczny Kiermasz Słodkości w dniu 14 grudnia to kolejna inicjatywa członków Koła Przyjaciół Biblioteki. Do udziału w niej zgłosiło się 13 dziewcząt z klas III. Jej celem było pozyskanie środków na kontynuowanie serii czytelniczych, które posiadamy w szkolnym księgozbiorze.
W ramach akcji do sprzedaży przygotowaliśmy pierniczki, babeczki i ciasteczka. Nasze słodkości cieszyły się tak wielkim powodzeniem, że już po dwóch przerwach lekcyjnych nam ich zabrakło. Dziękujemy wszystkim za wsparcie i zapraszamy do czytania zakupionych nowości.

Tak to wyglądało ...




Kiermasz Taniej Książki

W dniach 22 – 23 listopada w ramach akcji popularyzowania książek i czytelnictwa odbył się w naszej szkole „Kiermasz Taniej Książki”. Tego, niełatwego przecież, zadania podjęły się uczennice z klas III gimnazjum działające w „Kole Przyjaciół Biblioteki”. Dzięki współpracy z Wydawnictwem i Hurtownią Taniej Książki „TULISZKÓW” w naszej ofercie znalazło się mnóstwo książek o różnorodnej tematyce – dla każdego coś dobrego. Były więc i kolorowanki, i książki z naklejkami dla najmłodszych, repetytoria dla starszych dzieci i młodzieży, powieści obyczajowe i fantastyczne, poradniki kulinarne i o ulubionych zwierzętach, słowniki czy encyklopedie z różnych dziedzin wiedzy.
Nasze akcje zawsze cieszą się ogromnym powodzeniem. Tak było i tym razem. Z naszej oferty skorzystały nie tylko dzieci uczące się w szkole, ale również przedszkolaki, rodzice i pracownicy Zespołu Szkół w Klukach.
Wszystkim serdecznie dziękujemy, bo przecież „książka świat otwiera ogromny…”

Tak to wyglądało ...




KSIĄŻKA NAS ŁĄCZY

Już po raz 18 obchodziliśmy na świecie Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku odbywał się on pod hasłem Książka nas łączy.
Do obchodów tych przyłączyła się również nasza szkoła organizując 30 października Święto Biblioteki.
W uroczystość zaangażowali się uczniowie klasy III B pod opieką p. Katarzyny Głowackiej. Krótko zreferowali wszystkim zgromadzonym zalety czytania książek. Korzyści z czytania książek jest bardzo wiele i warto uświadomić, zarówno dzieciom jak i dorosłym, co tracimy, gdy dzieła literackie leżą nieużywane na półkach bibliotecznych.
W drugiej części imprezy odbył się międzyklasowy konkurs Czytanie to przyjemność. Wzięły w nim udział 3 – osobowe drużyny w trzech kategoriach wiekowych: klasy I – IV szkoły podstawowej, klasy V – VII szkoły podstawowej oraz klasy II – III gimnazjum.
Drużyny poszczególnych klas:
- klasa I: Julia Banaszczyk, Dominika Gorzelak, Laura Woszczyk,
- klasa II: Tosia Koszelczuk, Mikołaj Załęczny,
- klasa III: Michał Cisowski, Kornel Kędzierski, Michalina Walczak,
- klasa IV a: Marysia Frysiak, Oliwia Rzepkowska, Filip Wróblewski,
- klasa IV b: Maja Dybowska, Tosia Płóciennik, Zuzia Rabikowska,
- klasa V: Amelia Filipek, Amelia Płóciennik, Amelia Rzepkowska,
- klasa VI: Rozalia Chudzik, Miłosz Gębarowski, Zuzia Kowalczyk,
- klasa VII: Wiktoria Grabarczyk, Martyna Krawczyk, Zuzia Mielczarek,
- klasa II a gimnazjum: Mateusz Bartłomiejczyk, Olga Golinowska, Julita Lipińska,
- klasa II b gimnazjum: Roksana Dylczyk, Justyna Papuga, Karolina Rózik,
- klasa III a gimnazjum: Zuzia Matyśniak, Natalia Spaleniak, Weronika Szkudlarek,
- klasa III b gimnazjum: Wiktoria Brzezińska, Marysia Kośna, Klaudia Rózik.
Nad prawidłowym przebiegiem czuwało jury w składzie:
- p. Agnieszka Frank, Wicedyrektor Zespołu Szkół w Klukach,
- p. Jacek Sionkowski, Wiceprzewodniczący Rady Rodziców przy Zespole Szkół w Klukach,
- p. Sylwia Telążka - Rogut, p.o. Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Klukach.
Zadaniem każdej z drużyn było udzielenie prawidłowej odpowiedzi na 15 pytań, sprawdzających znajomość popularnych książek, znajdujących się w szkolnej bibliotece i najchętniej czytanych przez dzieci i młodzież.
Rywalizacja była bardzo zaciekła, ale ostatecznie zwyciężyły drużyny klasy III, VI i III b gimnazjum (każda w swojej kategorii wiekowej). Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!! Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodkie co nieco, zaś zwycięzcy dostali pamiątkowe dyplomy i upominki (ufundowane przez p. Sylwię Telążkę – Rogut). Dziękujemy!!!

Tak to wyglądało ...




Nasze spotkania z książką

W II semestrze tego roku szkolnego uczniowie klasy II w każdą środę na piątej godzinie lekcyjnej pozostając pod opieką nauczyciela bibliotekarza, uczestniczą w spotkaniach czytelniczych. Ich celem jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych, promowanie zwyczaju sięgania po książkę jako formy spędzania wolnego czasu, a poprzez głośne czytanie zapoznawanie z wartościową literaturą dziecięcą i zdobywanie umiejętności słuchania. Na zajęcia wybierane są nowe pozycje książkowe pozyskane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Spotkania z książką pozwalają dzieciom rozwijać wyobraźnię, rozbudzać ciekawość, poszerzać wiedzę, odkrywać tajemnice świata. Dają również radość i zadowolenie z bycia razem oraz przyjemność wspólnych rozmów i wymiany spostrzeżeń na tematy poruszane w czytanych książkach.
Podczas zajęć dzieci wykonują prace plastyczne, które rozwijają ich zdolności manualne, pobudzają je do kreatywnego i obrazowego wyrażania swoich uczuć. Wszystkie wykonane prace można podziwiać na tablicy przy szkolnej bibliotece.
Dodatkowo atmosfera biblioteki, a także dawka wiedzy połączona z zabawą sprzyjają obcowaniu z książką, co zaowocowało w tej właśnie klasie znacznym wzrostem wypożyczeń.

Tak to wyglądało ...




Międzynarodowy Dzień Czekolady

12 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Czekolady. To wyjątkowe święto uwielbiają wszyscy zwolennicy słodkości. Miłość do czekolady postanowili wykorzystać uczniowie działający w Kole Przyjaciół Biblioteki i już po raz szósty przygotowali kiermasz czekoladowy. Kiermasz zorganizowano w dniu 11 kwietnia w szkolnej bibliotece. Na smakoszy tego wykwintnego specjału czekała gorąca czekolada, czekoladowe naleśniki i mnóstwo czekoladowych babeczek. Do jedzenia czekolady nie trzeba było nikogo przekonywać, nawet osoby na diecie skusiły się na jej zjedzenie (czekolada ma dużo magnezu, działa pobudzająco, podnosi poziom endorfin w naszym organizmie, przez co czujemy się szczęśliwsi). Dzięki tej akcji znowu mogliśmy powiększyć nasz szkolny księgozbiór!!! Wszystkim zaangażowanym w organizację tego kiermaszu serdecznie dziękujemy, nie tylko uczniom (z klasy II A, II B, III B), ale i rodzicom. Dziękujemy również osobom, które skorzystały z naszej oferty i wsparły akcję.

Tekst: Katarzyna Głowacka
Fotografował: Kacper Wlazło, kl. III A

Tak to wyglądało ...




Odwiedzam bibliotekę – czytam książki – jestem czytelnikiem!

Mogą tak o sobie powiedzieć nasi najmłodsi uczniowie – pierwszoklasiści, którzy w dniu 19 maja zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki Zespołu Szkół w Klukach. W bibliotece, oprócz pięknych, nowych książek, czekały na nich rebusy i zagadki. Po ich rozwiązaniu i krótkiej rozmowie na temat poszanowania książek, dzieci podpisały swoje karty biblioteczne. Następnie w obecności swojej wychowawczyni p. Niny Wróblewskiej oraz delegacji uczniów z klasy II złożyli uroczyste ślubowanie, że odtąd książka będzie ich najlepszym przyjacielem.
Na pamiątkę tego spotkania wszyscy pierwszoklasiści (cała ósemeczka) otrzymali piękne zakładki wykonane przez panią Jolantę Kierasińską i jej wychowanków. Mam nadzieję, że od tej pory każdy z nich będzie często odwiedzał szkolną bibliotekę, a także rozbudzi u siebie potrzebę czytania i poznawania nowych rzeczy.
Do zobaczenia w bibliotece!!!

Tak to wyglądało ...




Już przeminął czar choinki, czas wysyłać walentynki!!!

Walentynki, czyli Święto Zakochanych obchodzimy corocznie 14 lutego. Tego dnia każdy pragnie dostać jak najwięcej walentynek, bowiem to dowodzi, że jest się lubianym. Kartkę walentynkową można ukradkiem włożyć komuś do kieszeni, wsunąć do skrzynki lub wysłać pocztą. Otrzymują ją najczęściej osoby, które darzymy ciepłym, przyjaznym uczuciem. Ze świętem łączy się również zwyczaj obdarowywania upominkami w postaci kwiatów, słodyczy czy pluszowych maskotek.
Początki walentynek sięgają średniowiecza, a wywodzą się z Anglii. W Polsce obchodzone są od lat 90-tych XX wieku. Obchodzi je każdy, bez względu na to, ile ma lat i jakiej jest płci.
Organizacją tego dnia w Zespole Szkół w Klukach zajęły się uczennice klas II i III naszego gimnazjum, później dołączył do nich Kacper W. jako walentynkowy listonosz. Tradycyjnie skrzynka na kartki została umieszczona w szkolnej bibliotece. Dziewczęta z Koła Przyjaciół Biblioteki postanowiły uatrakcyjnić obchody walentynek przygotowując kiermasz słodkości.
Nie zapomniano również o odpowiedniej dekoracji biblioteki – na tablicy i na parapecie pojawiły się piękne ozdoby w różowym kolorze.

Tak to wyglądało ...




ŚWIĄTECZNY KIERMASZ SŁODKOŚCI

Po raz kolejny Koło Przyjaciół Biblioteki przeprowadziło akcję charytatywną dla potrzeb szkolnej biblioteki. Tym razem dziewczęta z kl. II a, II b i III b przygotowały ciasta, pierniczki i ciasteczka. Każdy, kto zakupił nasze słodkości, wspomógł działalności biblioteki na rzecz zakupu nowych książek. Wszystkim serdecznie dziękujemy!!!

Tak to wyglądało ...




PORANEK WRÓŻB ANDRZEJKOWYCH

W wigilię imienin św. Andrzeja, czyli 29 listopada, Koło Przyjaciół Biblioteki zaprosiło wszystkich uczniów naszej szkoły na Poranek Wróżb Andrzejkowych.
O wyznaczonej godzinie każda z klas skorzystała z możliwości wzięcia udziału w zabawie. Najbardziej znaną wróżbą, która cieszyła się u nas największym powodzeniem, było oczywiście lanie wosku. Tego trudnego zadania podjęły się uczennice z klasy II A – Ania Bartnicka, Dominka Szkudlarek i Marta Juśkiewicz. Trzeba przyznać, że wykazały się nie lada sprytem i nikogo nie poparzyły:)
Dużym powodzeniem cieszyły się ciasteczka z wróżbą, również przygotowane przez uczennice klas II gimnazjum. Można powiedzieć, że rozeszły się, jak przysłowiowe świeże bułeczki. Oprócz lania wosku były jeszcze wróżby kwiatowe, wróżenie z ręki, książkowy tarot, drzewko szczęścia itd.
Dziękujemy wszystkim, zarówno organizatorom poranka, jak i uczestnikom!!!

Tak to wyglądało ...




Książka to dopiero początek…

„Książka to dopiero początek…” to hasło tegorocznej edycji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który obchodzony jest na całym świecie już od 17 lat. Zgodnie z priorytetem MEN biblioteka szkolna upowszechnia czytelnictwo wśród uczniów. Poprzez nasze działania chcemy skłonić młodych ludzi do sięgania po książki i ukazywania różnorodności świata skrytego na kartach literatury.
W dniu 28 października w nasze szkole odbyło się Święto Biblioteki. W ramach jego obchodów uczniowie z klas IV – VI szkoły podstawowej i I – III gimnazjum obejrzeli krótki wywiad z Henrykiem Sienkiewiczem, a trzyosobowe drużyny wzięły udział w konkursie. W wywiadzie wystąpili: Natalia Łukasiewicz z klasy III B jako dziennikarka i Wiktor Peczka z klasy III A jako Henryk Sienkiewicz.
Natomiast konkurs drużynowy sprawdził wiedzę uczniów na temat życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. Spotkanie to postanowiliśmy poświęcić jego sylwetce, ponieważ rok 2016 został ustanowiony Rokiem Sienkiewicza i w tym roku wypada także jego setna rocznica śmierci. Henryk Sienkiewicz „poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową , uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń. W czasach zniewolenia pisał dla pokrzepienia serc, a jego książki zbłądziły pod strzechy.” Konkurs drużynowy obejmował 6 konkurencji. Odpowiedzi oceniała komisja w składzie:
- p. dyrektor Marek Gromadzik,
- p. wicedyrektor Agnieszka Frank,
- p. Ewelina Watała.
Nagrodą dla zwycięskiej klasy był dzień bez pytania. Wygrała drużyna klasy VI, która otrzymała największą liczbę punktów (34). Pozostałe klasy otrzymały następujące miejsca: II miejsce klasa III B – 25 pkt.,
III miejsce klasa II A – 20 pkt.,
IV miejsce klasa III A – 19,5 pkt.,
V miejsce klasa I A – 16,5 pkt.,
VI miejsce klasa I B – 15,5 pkt.,
VII miejsce klasy IV i II B – 12,5 pkt.,
VIII miejsce klasa V – 8 pkt.
Do dekoracji na Święto Biblioteki zostały wykorzystane najciekawsze zdania napisane przez uczniów naszej szkoły i będące dokończeniem hasła Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych „Książka to dopiero początek…”

Tak to wyglądało ...




Kiermasz Taniej Książki

W dniach 26 -27 października Koło Przyjaciół Biblioteki zaprosiło na Kiermasz Taniej Książki. Jak zawsze nasza oferta skierowana była do czytelników w każdym wieku. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Kiermasz Taniej Książki to nie tylko okazja do zakupów, ale też świetny powód do spotkania miłośników czytania. Nasze wydarzenie czytelnicze udowodniło, że w Zespole Szkół w Klukach nie tylko kupuje się książki, ale też czyta.
Po poprzednim kiermaszu księgozbiór szkolnej biblioteki zasiliły następujące tytuły:
- „Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender”
- „Tajemnica cyrku”
- „Mówcie mi Bezprym”
- „Piąta fala”

Tak to wyglądało ...









logo (12 kB)

Książki dla naszej szkoły z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Niebawem do naszej szkoły trafią książki zakupione w ramach dotacji przekazanej przez wojewodę i łódzkiego kuratora oświaty. Dzięki przygotowanemu przez nas wnioskowi i pozyskaniu środków nasza placówka otrzymała 15 tysięcy złotych (12 tys. dotacji + 3 tys. wkładu własnego) na zakup nowości do szkolnej biblioteki.
Wieloletni Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa został zatwierdzony przez Radę Ministrów 6 października 2015 roku. Na priorytet 3. (dotyczący bibliotek szkolnych i pedagogicznych) NPRCz przewidziano 150 mln zł (w r. 2016 r. – 30 mln zł, w 2017 r. – 30 mln zł, w 2018 r. – 30 mln zł, w 2019 r. – 30 mln zł, w 2020 r. – 30 mln zł). W ciągu 5 lat trwania programu szkoła może aplikować do otrzymania dotacji tylko raz.
Celem NPRCz jest rozwijanie zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.
Wkrótce więc zaprosimy naszych czytelników do oglądania i czytania nowych książek, które już zostały zamówione.






logo (12 kB)

Akcja masowego czytania

W piątek 10 czerwca o godzinie 10 uczniowie z całej Polski zebrali się w swoich szkołach i wspólnie czytali – każdy to, na co miał ochotę. Była to akcja ogólnopolska, ustanawiająca rekord czytania w jednym momencie.
Organizatorem i pomysłodawcą akcji była redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, a głównym celem całego przedsięwzięcia była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, inicjowanie mody na czytanie, wspieranie bibliotek szkolnych w dążeniu do zdobywania literatury atrakcyjnej dla czytelników oraz pokazanie wszystkim osobom nieczytającym, że czytanie to jednak zjawisko powszechne.
Tego dnia wszyscy uczniowie naszej placówki oraz dzieci z przedszkola, pod opieką swoich wychowawców i nauczycieli, wzięli udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. O umówionej godzinie zebraliśmy się na szkolnym placu zabaw z książkami i zamanifestowaliśmy swoje poparcie dla aktywności czytelniczej.
Wśród szkół biorących udział w akcji rozlosowane zostaną nagrody książkowe i rzeczowe, a także prenumeraty czasopism.
Dokumentacją fotograficzną tego wydarzenia zajęła się p. Ewelina Watała i p. Katarzyna Głowacka. Dziękujemy wszystkim za wsparcie i udział w akcji!!!

Tak to wyglądało ...




Nowości czytelnicze!!!

Dzięki ostatniej akcji przeprowadzonej przez Koło Przyjaciół Biblioteki (kiermasz czekoladowy) udało się zakupić do naszej biblioteki 41 nowych książek. Oto one:



Gorąco zachęcamy do ich przeczytania!




Wędrówki bliskie i dalekie

Nasza wirtualna podróż w tym roku szkolnym dobiegła już końca.
Na zakończenie spotkań czytelniczych, które odbywały się w szkolnej bibliotece od października, wyruszyliśmy w dniu 24 maja w Himalaje – królestwo na styku nieba i ziemi. Himalaje to zarówno najwyższy łańcuch górski, jak i najmłodsze góry na świecie. Leżą w południowej Azji, mają ponad 2,5 tys. km długości i ok. 250 km szerokości. Rozciągają się na trenach należących do Pakistanu, Indii, Chin, Nepalu i Bhutanu.
To tam na południowych stokach uprawia się m. in. ryż, herbatę i owoce cytrusowe. To tam spotkać można pandę małą, himalajskiego niedźwiedzia brunatnego, irbisa czy kura Bankiwę (uważanego za dzikiego przodka kury domowej).
A jeśli będziemy mieli odrobinę szczęścia, to zobaczymy yeti – mitycznego przedstawiciela niezidentyfikowanego gatunku zwierzęcia lub człowieka, występującego w odludnych, wysokogórskich rejonach Himalajów.
Jeżeli pragniecie poszerzyć swoja wiedzę na ten temat, zapraszamy do szkolnej biblioteki. Znajdziecie tam następujące tytuły: „Dzieciaki świata”, „Tomek na tropach yeti”, „Azja. Encyklopedia geografii świata”, „”Góry i wzgórza. Geografia praktyczna”, a w nich mnóstwo informacji i ciekawostek o tej groźnej, fascynującej krainie i ludziach tam żyjących.
Dla chcących jeszcze bardziej pogłębić swoje wiadomości polecamy stronę internetową: www.himalaje.pl oraz film na kanale youtube: „Nepal, Himalaje – podróże marzeń.”

Tak to wyglądało ...




Kiermasz Taniej Książki

Po raz drugi w tym roku szkolnym zaprosiliśmy do wzięcia udziału w kiermaszu. Mogliśmy go zorganizować dzięki współpracy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki „Tuliszków”. Do zakupów gorąco zapraszały dziewczęta z klasy III A i klas II. Zainteresowani kupnem mogli nabyć różnorakie książki po znacznie niższych cenach niż w księgarni, nawet o 50% i więcej. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony naszych uczniów i pracowników szkoły. Wszystkim bardzo dziękujemy!!!
Dzięki pomyślnie zorganizowanej akcji szkolna biblioteka otrzyma nowości czytelnicze. Po poprzednim kiermaszu wzbogaciliśmy się o cztery tytuły:
 Rafał Klimczak „Nudzimisie”
 Rafał Klimczak „Nudzimisie i przyjaciele”
 C. J. Daugherty „Wybrani”
 C. J. Daugherty „Dziedzictwo”

Tak to wyglądało ...




Zaprzyjaźnij się z książką!

Poprosiła o to pani bibliotekarka wraz z wychowawczynią klasy I.
Prośba została skierowana do naszych pierwszoklasistów, którzy w dniu 22 kwietnia uroczyście stali się czytelnikami szkolnej biblioteki i po raz pierwszy mogli wypożyczyć książki.
Ale najpierw musieli udowodnić, że wiedzą, dlaczego warto czytać, czy książki są potrzebne i dlaczego należy je szanować. Kiedy już wykonali wszystkie zadania, złożyli w obecności swoich starszych kolegów z klas II uroczystą przysięgę.
Na pamiątkę pasowania wszyscy pierwszoklasiści otrzymali piękne zakładki do książek, wykonane przez uczniów klasy II a i II b.
Życzymy naszym nowym czytelnikom niesamowitych przygód w magicznym świecie książek!
Jak najczęściej zapraszamy do biblioteki!!!

Tak to wyglądało ...




Chodź, poczytam ci bajeczkę…

Na kolejne spotkanie z tego cyklu zaprosiły swoich młodszych kolegów i koleżanki z klas I – III oraz przedszkola dziewczynki z klasy VI: Ola Cacek, Justyna Papuga, Klaudia Matysiak, Amelka Cieślak, Marta Szkudlarek.
Spotkanie odbyło się w dniu 15 kwietnia i przybrało formę teatrzyku kukiełkowego. Dziewczęta przedstawiły zebranym opowiastkę zatytułowaną „O dziadku i babce, o kogutku i kurce i o lisie i wilku” . Znajduje się ona w książce Antoniego J. Glińskiego pt. „Bajarz Polski”.

Tak to wyglądało ...




WĘDRÓWKI BLISKIE I DALEKIE – V SPOTKANIE…

Kontynuując naszą wirtualną podróż, zawitaliśmy w dniu 13 kwietnia do województwa mazowieckiego, leżącego na mapie między trzema rzekami: Wisłą, Narwią i Bugiem. Trasa wycieczki wiodła od Warszawy poprzez Węgrów, Żelazową Wolę, Puszczę Kampinoską, Niepokalanów, Grójec aż po Kurpie.
W niektórych z tych miejsc spotkaliśmy słynnych Polaków: Janusza Korczaka, Fryderyka Chopina i Oskara Kolberga.
Dowiedzieliśmy się, czego strzeże Syrenka na nabrzeżu Wisły, do czego służyło Twardowskiemu magiczne lustro, gdzie spotkamy strażaka w sutannie, dlaczego w Grójcu obchodzimy Święto Kwitnącej Jabłoni, kto nosi lipowe trzewiki, a kto tropił w Polsce obyczaje?
Nie mogło oczywiście zabraknąć wzmianki o najpopularniejszym cukierku województwa mazowieckiego, czyli pańskiej skórce.
Na kolejną wędrówkę wybierzemy się już w maju - serdecznie zapraszamy!!!

Tak to wyglądało ...




„WSZĘDZIE PACHNIE CZEKOLADA”

…Choć zamknięta jest szuflada
wszędzie pachnie czekolada.
Gdy na nowy rower wsiadam –
wszędzie pachnie czekolada.
Kiedy z lalką sobie gadam –
wszędzie pachnie czekolada.
Czy ktoś może mi powiedzieć,
kiedy będzie po obiedzie?
Bo nie mogę żyć w spokoju,
Gdy ten zapach jest w pokoju.

Ten fragment wiersza Danuty Wawiłow pt. Zapach czekolady doskonale oddaje to, o czym myśli każdy łasuch kochający słodycze. Dla nich to właśnie, Koło Przyjaciół Biblioteki przygotowało we wtorek – 12 kwietnia – Kiermasz Czekoladowy. Było to chyba najsłodsze wydarzenie tego roku szkolnego. Każdy uczestnik kiermaszu mógł wybierać spośród słodkości przygotowanych przez członków koła i ich mamy. Były gofry, naleśniki z nadzieniem czekoladowym, czekoladowe babeczki, ciasto czekoladowe, eklerki, czekoladowe miseczki i oczywiście gorąca czekolada do picia! Pozyskane fundusze przeznaczymy na potrzeby szkolnej biblioteki. W całe przedsięwzięcie zaangażowało się aż 24 uczniów i uczennic naszego gimnazjum. Cieszymy się, że z każdą kolejną inicjatywą, coraz więcej młodzieży wspiera pracę szkolnej biblioteki. Dziękujemy uczniom, rodzicom, nauczycielom i wszystkim pracownikom za wsparcie!!!

Tak to wyglądało ...




Dzień Otwarty szkoły w bibliotece

17 marca odbył się w naszej szkole Dzień Otwarty. Przybyli do nas uczniowie klas VI z terenu gminy Kluki. Organizatorzy chcieli im pokazać, jak wygląda nasza placówka od wewnątrz i co w niej jest ciekawego.
O godz. 11.30 szóstoklasiści zostali powitani w bibliotece, która podczas ferii zimowych została odnowiona i doposażona w regały.
W bibliotece na swoich młodszych kolegów czekały uczennice działające w Kole Przyjaciół Biblioteki: z klasy I b - Wiktoria Brzezińska, Klaudia Rózik; z klasy I a - Ania Bartnicka, Zuzia Matyśniak; z klasy II b – Magda Binek, Natalia Jakubczyk; z klasy III a – Kamila Krawczyk.
Dziewczęta z wielkim zaangażowaniem powiedziały, za co lubią szkolną bibliotekę i jakie akcje są tu organizowane.
Na zakończenie spotkania chłopcy z kl. I b – Konrad Kazimierczak (wokal), Wiktor Kaczmarek i Kacper Miller (chórek) zaśpiewali przeróbkę znanego utworu zatytułowaną Ruda czyta jak szalona, który swoją premierę miał w październiku podczas Święta Biblioteki.
Słowa piosenki ułożyły dziewczęta z klas II i III oraz panie: Katarzyna Daleszczyk i Katarzyna Głowacka.
Mamy nadzieję, że nasi przyszli gimnazjaliści będą jak najczęściej odwiedzać bibliotekę i wspierać wszystkie akcje i imprezy Już teraz gorąco zapraszamy!!!

Tak to wyglądało ...




Tak czytamy!

Od kilku już lat obserwujemy w naszej szkole nieznaczny wzrost czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Jednak prawdziwym sukcesem okazał się I semestr tego roku szkolnego. Wyraźnie dało się zaobserwować, że nasi uczniowie bardzo chętnie przychodzą do biblioteki, szczególnie po nowości czytelnicze. Na pewno też przyczyniło się do tego otwarcie biblioteki we wszystkie dni, w które pracuje szkoła – od poniedziałku do piątku.
Średnia wypożyczeń na ucznia w Zespole Szkół w Klukach wynosi 5,24 (na koniec roku ubiegłego – 3,07)!
Najlepiej czytającą klasą w szkole podstawowej jest klasa V, która przeczytała średnio na jednego ucznia ponad 11 książek. Natomiast w gimnazjum prym wiodą klasy II b ( 8,2 książki na ucznia) i III a (6,84 książki n a ucznia).
O sukcesach mówi się z przyjemnością, a to właśnie czytanie jest kluczem do wiedzy, która zapewnia człowiekowi sukces.

Dużo czytamy – szybciej się rozwijamy!!!






Kiermasz walentynkowy

Z okazji Dnia Świętego Walentego (patrona zakochanych), który już na dobre zadomowił się w naszej szkole jako dzień wyjątkowy, Koło Przyjaciół Biblioteki 10 lutego zorganizowało kiermasz walentynkowy.
Podczas trzech przerw lekcyjnych członkowie koła sprzedawali róże dla ukochanej osoby, zakładki do książek, naklejki, baloniki w kształcie serca i przeróżne słodkości. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.
Warto dodać, że dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na zakup nowych książek. Piękne róże z krepiny przygotowała nasza absolwentka – Agnieszka Nowacka. Serdecznie dziękujemy!
Dziękujemy również naszym uczniom i uczennicom oraz ich rodzicom, którzy przygotowali słodkie wypieki.

Tak to wyglądało ...




WĘDRÓWKI BLISKIE IDALEKIE – IV SPOTKANIE

Już po raz kolejny w tym roku szkolnym dzieci z klas I – III zebrały się na spotkaniu czytelniczym. Tym razem odbyliśmy naszą podróż do Namibii – kraju leżącego w południowo – zachodniej Afryce. Razem z 6 – letnim Zuzu – chłopcem z plemienia Himba – poznaliśmy jego ojczyznę oraz warunki życia na pustyni, w chacie przypominającej szałas. Głównym zajęciem chłopców z plemienia Himba jest wypasanie bydła. Dzieciaki nie znają takich zabawek jak my, nie mają książek ani komputerów. Ale pomimo to są szczęśliwe. Lubią się bawić, śmiać i mają mnóstwo szalonych pomysłów.
Zuzu jest jednym z „dzieciaków świata” – bohaterem książki Martyny Wojciechowskiej pod tym samym tytułem.
Spotkanie odbyło się w pracowni ekologicznej, gdzie mieliśmy możliwość skorzystać ze sprzętu zakupionego w ramach dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Dzięki tablicy multimedialnej i wizualizerowi wszyscy uczestnicy obejrzeli piękne, kolorowe zdjęcia z książki M. Wojciechowskiej.
Za pomoc w organizacji spotkania dziękujemy pani Ewelinie Watale – opiekunce pracowni, nauczycielce chemii, fizyki i biologii naszej szkole.
Zapraszamy najmłodszych uczniów na kolejne wędrówki i do czytania książki prezentowanej na dzisiejszych zajęciach

Tak to wyglądało ...




Spotkanie z pisarką

W środę – 3 lutego – odwiedziła nas pani Dorota Mularczyk – autorka książek fantastyczno – przygodowych z serii „Magiczny świat”. Pisarka mieszka i tworzy w Łodzi. Prywatnie jest mamą trójki dzieciaków: Asi, Marcina i Tomka. Dwoje z nich jest już dorosłymi ludźmi, a najmłodszy Tomek ma 13 lat. To właśnie dzięki swoim dzieciom rozpoczęła pisanie powieści. W dzieciństwie nie lubiła języka polskiego i ciągle miała z nim problemy.
Tworzy od 13 lat. Jest dowodem na to, że w każdym momencie naszego życia możemy zacząć pisać. W spotkaniu z pisarką wzięły udział dzieci z rocznego przygotowania przedszkolnego i klas I – VI szkoły podstawowej. Najmłodsi (O – I) obejrzeli fascynującą prezentację o pszczołach i ich zwyczajach zatytułowaną „Opowieści ze świata pszczół, czyli wspaniale zorganizowana społeczność”.
Klasy starsze uczestniczyły w warsztatach „Klawiatura obok pióra”. Było to spotkanie autorskie wraz z zabawą, w której dzieci same odkrywały, co jest dla nich bardziej wartościowe – komputer czy książka?
Uczniowie poznali wszystkie etapy powstawania książki: od tzw. "pisania do szuflady” aż po efekt końcowy zwieńczony wydaniem książki. Dowiedzieli się, że odpowiedzialnym za napisanie i wydanie publikacji jest nie tylko autor, ale także recenzent, redaktor, korektor, ilustrator bądź grafik komputerowy.
Pisarka opowiadała ciekawie i z humorem.
Na zakończenie każdy młody człowiek otrzymał autograf pisarki i mógł kupić książkę z jej dedykacją. Również szkolna biblioteka w podziękowaniu za zorganizowanie spotkania otrzymała jeden egzemplarz powieści „Magiczny świat tuż za płotem. Przejście 1.”

Tak to wyglądało ...




WĘDRÓWKI BLISKIE IDALEKIE – III SPOTKANIE

W dniu 19 stycznia kontynuowaliśmy naszą wirtualną podróż po różnych ciekawych zakątkach Polski i świata. Tym razem zawędrowaliśmy do województwa małopolskiego – regionu, który szczyci się niezwykłymi zabytkami, dziką, niezmienioną przez człowieka przyrodą i najwyższymi polskimi górami, Tatrami. Odwiedziliśmy Kraków, Wieliczkę, Wadowice, Oświęcim, Rabkę i Zakopane. Uczniowie dowiedzieli się, gdzie spotkają kozice, niedźwiedzia brunatnego, świstaka i rysia; że należy w górach patrzeć pod nogi, aby nie podeptać sasanek i szarotek, które są pod ochroną. Podsumowaniem ich wizyty było poznanie legendy pt. Wiano świętej Kingi. Bo to właśnie ta władczyni przywiozła do Polski węgierskich górników, dzięki czemu w naszym kraju rozwinęło się górnictwo solne.
Wkrótce kolejne spotkanie!!!

Tak to wyglądało ...




WĘDRÓWKI BLISKIE I DALEKIE – II SPOTKANIE

Pod takim hasłem w dniu 3 grudnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły – klasy I – III – ponownie wzięli udział w spotkaniu czytelniczym. Podczas tej wizyty odwiedziliśmy wioskę Świętego Mikołaja znajdującą się na dalekiej północy, we Finlandii. Ciekawostki z regionu w formie prezentacji multimedialnej przedstawiła pani Katarzyna Głowacka – nasza bibliotekarka. Dzieci dowiedziały się m. in. kim był Święty Mikołaj, gdzie znajduje się jego wioska i skąd się wziął zwyczaj obdarowywania prezentami 6 grudnia. Na zakończenie spotkania maluchy wysłuchały dowcipnego opowiadania Kazimierza Szymeczko zatytułowanego „Święty Mikołaj na rowerze” . Na kolejną wirtualną podróż zapraszamy za miesiąc

„Każde dziecko pod kołderką mocno śpi,
O krainie Mikołaja czasem śni,
Gdzie marzenia spełnią się.
Każdy ma, co tylko chce…
Trzeba bardzo grzecznym być przez cały rok!
Bo jest taki dzień,
Gdy spełnia się każdy sen.
Wszystkie dzieci mocno wierzą w to!
Że jest taki dzień,
Gdy spełnia się każdy sen.
Razem z dziećmi trzeba wierzyć w to.
A WY, CZY BYLIŚCIE GRZECZNI PRZEZ CAŁY ROK?”

Tak to wyglądało ...





KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ – JUŻ SĄ!!!

W dniu 26 maja 2015 roku Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie rządowego programu wspierania w 2015 roku organów prowadzących szkoły podstawowe w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów poprzez promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży – „Książki naszych marzeń”.
Celem programu jest zakup do bibliotek szkolnych książek o tematyce bliskiej współczesnym doświadczeniom uczniów, niebędących podręcznikami, które są chętnie czytane i jednocześnie rozwijają kompetencje, zainteresowania i uzdolnienia uczniów. Przedsięwzięcie Ministerstwa Edukacji Narodowej ma poprawić kondycję czytelniczą najmłodszych uczniów. To właśnie w szkole każde dziecko po raz pierwszy spotyka się z lekturami. Od tego, czy są one ciekawe, wciągające, inspirujące, zależy, czy uczeń będąc nastolatkiem, a później dorosłym, sięgnie po książki.
Nasza szkoła, dzięki wnioskowi złożonemu w czerwcu, pozyskała środki finansowe na zakup nowych książek do biblioteki szkolnej. Całkowita wartość projektu wyniosła 1.625 zł. Za powyższą kwotę zakupiono 83 książki wybrane przez naszych czytelników.
Książki już są w bibliotece! Piękne, kolorowe i pachnące nowością!
Zapraszamy

Tak to wyglądało ...





Poranek andrzejkowych wróżb

30 listopada obchodziliśmy andrzejki. Święty Andrzej jest patronem Szkocji, Grecji i Rosji. Tradycyjnie w tym dniu wykonywane są różnego rodzaju wróżby. Niegdyś przykładano do nich dużą wagę i wykonywano je w odosobnieniu. Współcześnie wróżby andrzejkowe mają jedynie charakter zabawy. W Polsce w tym dniu w zależności od regionu wróży się przyszłość, najczęściej matrymonialną.
Do najbardziej znanych wróżb andrzejkowych należy oczywiście lanie wosku na wodę przez dziurkę od klucza. Na podstawie kształtu woskowej figurki lub jej cienia możemy wywróżyć przyszłość. 30 listopada w naszej szkolnej bibliotece odbył się poranek wróżb andrzejkowych. Uczniowie zrzeszeni w Kole Przyjaciół Biblioteki przygotowali ciekawe wróżby. Młodzież mogła poznać imię przyszłego partnera, zawód lub dojrzeć z cienia woskowego odlewu swoją przyszłość. Każdy z uczestników zabawy mógł również skosztować ciasteczka z optymistyczną wróżbą. Dla wielbicieli horoskopów przygotowano stolik z numerologicznymi przepowiedniami. W atmosferze tej wesołej zabawy dotrwaliśmy do szóstej godziny lekcyjnej, a później? Cóż, proza życia zmusiła nas do zakończenia tego radosnego dnia i powrotu do szarej rzeczywistości. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację poranka. Mamy nadzieję, że nasze wróżby potraktowaliście z lekkim przymrużeniem oka

Tak to wyglądało ...





DZIEŃ DLA ZDROWIA

W dniu 23 listopada zorganizowaliśmy w naszej bibliotece DZIEŃ DLA ZDROWIA. Naszymi działaniami włączamy się w ten sposób w kampanię profilaktyczną Ministerstwa Edukacji. Chcemy, aby nasza szkoła była wolna od niezdrowych wzorców żywienia. Pokazaliśmy dzieciom i młodzieży, jak należy się odżywiać, aby być zdrowym przez całe życie.
W trosce o utrwalenie zdrowych nawyków Koło Przyjaciół Biblioteki przygotowało smaczne przekąski i napoje mleczno – owocowe.
Natomiast dziewczęta z klas II i III gimnazjum w dniu 1 grudnia wzięły udział w spotkaniu z panią doktor Anną Frysiak - lekarzem internistą, a prywatnie mamą Marysi – uczennicy klasy II a szkoły podstawowej. Pani doktor wygłosiła krótki wykład na temat higieny osobistej okresu dojrzewania.
Mamy nadzieję, że nasze działania uświadomiły wszystkim potrzebę dbania o własne zdrowie. Dbajcie o kondycję swojego organizmu!!!

Tak to wyglądało ...





PODZIĘKOWANIE ZA UDZIAŁ W KONKURSIE „KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ”

We wrześniu Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs pod hasłem „Książki naszych marzeń”. Konkurs umożliwiał uczniom wybór książek, o przeczytaniu których marzą. Wystarczyło, że szkoła wysłała do MEN listę maksymalnie 50 książek, które chciałaby dostać, a uczniowie przygotowali krótki film na temat „Nasza szkoła powinna dostać wymarzone książki bo…” Chodziło o to, by przekonać ministerstwo, że to właśnie nasza szkoła powinna wygrać.
Jednak rywalizacja okazała się dla nas bardzo trudna, ponieważ na konkurs wpłynęło prawie 1200 zgłoszeń. Nie zostaliśmy laureatami, ale otrzymaliśmy podziękowanie za udział w konkursie podpisane przez samą panią Minister Joannę Kluzik – Rostkowską. Nasz filmik został przygotowany z udziałem 10 uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej i większości uczniów gimnazjum. Realizacją filmu zajęły się panie: Katarzyna Głowacka i Katarzyna Daleszczyk oraz uczeń klasy II b gimnazjum – Marcin Woźniak.

Zobacz film ...


[Rozmiar: 38933 bajtów]





KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI

We wtorek, 3 listopada, odbył się w naszej szkole Kiermasz Taniej Książki. Wystartowaliśmy już na czwartej godzinie lekcyjnej! Uczennice z klasy II a, II b i III a – członkinie Koła Przyjaciół Biblioteki z wielkim zaangażowaniem zapraszały na promocję taniej książki uczniów, nauczycieli, pracowników i rodziców. Na zainteresowanych zakupem czekał bogaty wybór taniej i wartościowej literatury dla dzieci i młodzieży. Książki można było nabyć już od złotówki za tytuł - czy potrzebna była większa zachęta? Chyba nie, jeśli dodamy, że za rabat uzyskany ze sprzedaży nasza szkolna biblioteka otrzyma nowości czytelnicze. Kiermasz odbył się we współpracy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki „Tuliszków”. Dziękujemy wszystkim kupującym za ponowne wsparcie naszej akcji!!!

Tak to wyglądało ...





WĘDRÓWKI BLISKIE I DALEKIE – I SPOTKANIE

Pod takim hasłem w dniu 5 listopada najmłodsi uczniowie naszej szkoły – klasy I – III – rozpoczęli spotkania czytelnicze w bibliotece szkolnej. Podczas tej wizyty wędrowaliśmy po województwie łódzkim. Ciekawostki z regionu w formie prezentacji multimedialnej przedstawiła pani Katarzyna Głowacka – nasza bibliotekarka. Wszystkie informacje zostały zaczerpnięte z książki pt. „ABC regionów Polski”, którą posiadamy w naszym szkolnym księgozbiorze.
Dzieci dowiedziały się m. in. gdzie znajduje się geometryczny środek Polski, w którym miejscu spotkają żywego żubra, dlaczego Piotrków Trybunalski nosi taką nazwę i jest kolebką polskiego parlamentaryzmu.
Na zakończenie spotkania maluchy poznały legendę o diable Borucie, który straszy w podziemnych lochach łęczyckiej kolegiaty.
Na kolejną wirtualną podróż zapraszamy za miesiąc.

Tak to wyglądało ...





MIĘDZYKLASOWY KONKURS
OMNIBUS CZYTELNICZY

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, podczas akademii z okazji Święta Biblioteki, odbył się międzyklasowy konkurs czytelniczy sprawdzający znajomość najpopularniejszych książek czytanych przez naszych uczniów.
W konkursie wzięły udział dwu- i trzyosobowe drużyny z wszystkich klas naszej szkoły. Zadaniem każdej z nich było udzielenie prawidłowej odpowiedzi na 3 pytania. W nagrodę drużyny zwycięskie z klas I – III wywalczyły sobie oceny bardzo dobre, natomiast starsi uczniowie rywalizowali o „dzień bez pytania”. Wszyscy zaś otrzymali „słodkie co nieco”. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: p. Wioletta Kęsa, p. Ewelina Watała, p. wicedyrektor Agnieszka Frank i p. dyrektor Marek Gromadzik.
Maksymalną liczbę 3 punktów zdobyły drużyny z klasy I, II b, V i VI szkoły podstawowej oraz drużyny z klas I a, II b i III a gimnazjum.
Zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy! Nie przestawajcie czytać!!!

Tak to wyglądało ...





CHODŹ, POCZYTAM CI BAJECZKĘ…

Pod takim hasłem w dniu 20 października uczniowie, zrzeszeni w Kole Przyjaciół Biblioteki, rozpoczęli w ramach kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom akcję czytania wśród przedszkolaków.
Uczennice z klasy II B: Zuzia Stanisławska, Natalia Jakubczyk i Magda Binek zapoznały grupę 4 – latków z wierszem Aleksandra Fredy pt. „Małpa w kąpieli”. Na zakończenie spotkania dziewczęta zadawały dzieciom pytania sprawdzające znajomość przeczytanego utworu. Wszystkie przedszkolaki zostały nagrodzone zakładkami do książek i słodyczami.
Dziękujemy serdecznie dzieciom i paniom za miłe przyjęcie!
Kolejne spotkania czytelnicze wkrótce

Tak to wyglądało ...





BIBLIOTEKI SZKOLNE RZĄDZĄ!

W dniu 28 października nasi uczniowie wzięli udział w Święcie Biblioteki. Impreza ta została zorganizowana z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który od 2008 roku przypada właśnie na październik. Celem akcji było zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
Podczas uroczystości młodzież gimnazjalna przedstawiła wszystkim zalety czytania i próbowała udowodnić, że czytanie może być źródłem wspaniałej zabawy. Z książką warto się zaprzyjaźnić! Jeśli chcecie czytać śpiewająco, czyli z wielką łatwością, zapraszamy Was do biblioteki. Mamy nadzieję, że książki otworzą Wam drzwi do krainy marzeń, a inne podpowiedzą, jak te marzenia urzeczywistnić.

Tak to wyglądało ...





OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK

W marcu w naszej bibliotece odbyły się Ogólnopolskie Wybory Książek zorganizowane przez miesięcznik „Biblioteka w Szkole” pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nie wylosowaliśmy co prawda żadnej nagrody, ale otrzymaliśmy piękne podziękowanie.






[Rozmiar: 38933 bajtów]





[Rozmiar: 38933 bajtów]

Bajki dodają odwagi

W bibliotece Zespołu Szkół w Klukach odbywają się comiesięczne spotkania pod hasłem "Bajki dodają odwagi".

Program włącza się do realizacji zadań edukacyjnych i wychowawczych szkoły w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Zajęcia są skierowane do przedszkolaków i najmłodszych uczniów szkoły podstawowej. Celem tych spotkań jest uwrażliwienie uczniów na piękno słowa pisanego, zapobieganie uzależnieniu od telewizji i komputera, poznanie mniej popularnych polskich legend i baśni, rozbudzenie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie nawyku czytania i zdobywania wiedzy, utrwalenie potrzeby stałego kontaktu z książką, rozwijanie wrażliwości i empatii, umiejętność określania puenty, morału przeczytanego tekstu, kształcenie umiejętności słuchania tekstu czytanego przez dorosłych oraz poznanie osobistości środowiska lokalnego. Ciekawa lektura połączona z zajęciami tematycznymi wzbogaca edukację czytelniczą uczniów o nowe elementy. Zajęcia umacniają nawyk obcowania z tekstem u najmłodszych czytelników oraz oswajają środowisko wychowawcze dzieci z regularnym głośnym czytaniem. Wierzymy, że przyczyni się to do poszerzenia zainteresowań czytelniczych i wpłynie korzystnie na rozwój emocjonalny. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu programowi dorośli będą czytać dzieciom regularnie – zarówno w domu, jak i w szkole. W realizacji programu uczestniczą zaproszenie goście i wychowawcy. Program ma zmienić nastawienie rodziców wobec głośnego czytania dzieciom oraz ukazać rolę, jaką pełni w tym procesie biblioteka szkolna.

I spotkanie


30.10.2009

W bibliotece gościliśmy pana Jacka Rożnowskiego, p. o. Wójta Gminy, który przeczytał nam bajkę znanej aktorki Grażyny Wolszczak pt. Strach ma wielkie oczy.

Tak to wyglądało ...

II spotkanie


26.11.2009

Czy wszyscy muszą robić tylko to, co my chcemy? - na to pytanie próbowaliśmy sobie odpowiedzieć po wysłuchaniu bajki Doroty Suwalskiej pt. Królewicz. Z jej treścią zaznajomiła nas pani Monika Oczkowicz - nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum im. Wandy Malczewskiej w Klukach.

Tak to wyglądało ...

III spotkanie


17.12.2009

Naszym gościem był pan Bolesław Herudziński - rodowity bełchatowianin, górnik, działacz związkowy, poseł na Sejm II kadencji, który od początku tworzył Kopalnię Węgla Brunatnego "Bełchatów". Pan Herudziński opowiedział o historii naszej kopalni, o ciężkiej pracy górników, zapoznał nas z symboliką munduru galowego i pięknie przeczytał naszym najmłodszym szkrabom baśń Gustawa Morcinka pt. O tym, jak górnik Maślok kramarzył ze Skarbnikiem. Na zakończenie spotkania podarował nam film i albumy o kopalni, a dzieciaki otrzymały słodkie co nieco:)

Tak to wyglądało ...

IV spotkanie


29.01.2010

W związku z obchodzonym niedawno Dniem Babci na czytanie bajki zaprosiliśmy panią Halinę Owsik - byłą dyrektor Szkoły Podstawowej w Klukach, a prywatnie babcię trojga wnucząt.
Maluchy usłyszały bajkę autorstwa Artura Barcisia pt. Rubinek. Była to historia o tolerancji.
Dzieci zazwyczaj odbierają inność jako coś negatywnego, dlatego powinniśmy zadbać o to, aby były otwarte na szeroko rozumianą odmienność, uświadamiając im, jak ważny jest każdy człowiek bez względu na to, jak wygląda.
Warto pokazać, że równą wartość stanowi to, co nas łączy, jak i to, co nas dzieli. I jedno, i drugie jest potrzebne. Nasza pociecha powinna wiedzieć, że odmienność jest normalna, że może się różnie objawiać i każdy ma do niej prawo.

Tak to wyglądało ...

V spotkanie


31.03.2010

Każdy, kto ma rodzeństwo, dobrze wie, że nie raz przychodziło mu się mierzyć z niezwykle sprzecznymi uczuciami. Obok ogromnej miłości pojawiała się nienawiść, obok instynktu opieki - zazdrość, a chwilę po zgodnej i pełnej radości zabawie rodziła się złość z powodu utraconej zabawki.
Rodzice bardzo pragną, by ich dzieci kochały i wspierały się nawzajem. Nie znaczy to jednak, że bracia i siostry nie rywalizują ze sobą nieustannie, czy nie nadużywają siły, pozycji w rodzinie, by sobie dokuczyć.
Na dzisiejszym czytaniu pani Agnieszka Frank - szkolny pedagog, zapoznała naszych milusińskich z bajką pt. Fik i Mik, a zadaniem dzieci było odpowiedzieć sobie na pytanie: Co jest fajnego w posiadaniu rodzeństwa?

Tak to wyglądało ...

VI spotkanie


19.04.2012
[Rozmiar: 151130 bajtów]


Tak to wyglądało ...